REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik, który jest współwłaścicielem budynku na podstawie testamentu, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej bez wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?

termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza, wełna mineralna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że brak wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma wpływu na prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może zatem odliczyć wydatki związane z remontem przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Współwłaściciel na podstawie testamentu

Podatnik złożył zapytanie w sprawie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zapytanie dotyczyło remontu poddasza budynku, którego podatnik jest współwłaścicielem na podstawie testamentu po swojej zmarłej babci. Remont został przeprowadzony z konieczności, ze względu na dramatyczne warunki nieruchomości, tj. sufit przeciekający wodą. Wydatki związane z remontem zostały udokumentowane fakturami VAT.

REKLAMA

Podatnik uzyskuje dochód jako komornik i opodatkowany jest jednolitą stawką podatku 19%.

Podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

REKLAMA

Według interpretacji podatkowej udzielonej przez Dyrektora KIS, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo braku wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Organ powołał się na przepisy ustawy o PIT oraz ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wskazano, że podatnik, będąc współwłaścicielem na podstawie testamentu, ma prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, niezależnie od stwierdzenia nabycia spadku przez sąd.

"Podał Pan również, że poniesione wydatki zostały sfinansowane przez Pana. Ponadto są one udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Pana imię i nazwisko przez firmy od surowców budowlanych. Chciałby Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej za lata 2021-2022, a kwota odliczenia nie przekroczy 53 000 zł. Mając na uwadze powyższe, w związku z dokonanym przedsięwzięciem, przysługuje Panu możliwość odliczenia poniesionych w latach 2021-2022 wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, tj. remontem poddasza (obejmujących docieplenie i poprawienie właściwości termoizolacyjnych przegród budowlanych) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego jest Pan współwłaścicielem na podstawie testamentu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja podatkowa pozwala podatnikowi, będącemu współwłaścicielem budynku na podstawie testamentu, skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Brak wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma wpływu na możliwość skorzystania z ulgi. Podatnik może odliczyć wydatki związane z remontem poddasza od swojego dochodu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.58.2023.2.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA