REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na usługi rehabilitacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

rehabilitacja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na usługi rehabilitacyjne nie mogą być automatycznie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, natomiast ich uznanie zależy od wykazania bezpośredniego związku przyczynowo -skutkowego z uzyskanym przychodem z działalności gospodarczej.

Usługi rehabilitacyjne a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który jest lekarzem dentystą. Ponoszone wydatki przez mężczyznę na rehabilitację są z powodu narastającego bólu pleców oraz zespołu cieśni nadgarstka. Zabiegi, na które wydaje środki, obejmują terapię manualną i masaż terapeutyczny, który jest wykonywany przez certyfikowanego fizjoterapeutę. Podatnik korzysta z zabiegów prywatnie, nie posiadając orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy istnieje możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych na usługi rehabilitacyjne do kosztów podatkowych w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Mężczyzna uznał,  że ponoszone wydatki są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości świadczonych usług dentystycznych, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do zachowania zdolności zawodowych. Wnioskodawca twierdzi, że regularne zabiegi rehabilitacyjne nie tylko pozwalają na łagodzenie dolegliwości bólowych, ale również zapobiegają długotrwałym absencjom, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przychody z działalności gospodarczej.

KIS: wydatki na rehabilitację nie stanowią kosztów podatkowych 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było błędne. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wyłącznie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. KIS podkreśliła, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych, musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo -skutkowy między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem lub źródłem przychodu. Dodatkowo, wydatki nie mogą znajdować się na liście wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Organ podatkowy podkreślił, że wydatki podatnika nie miały bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ głównym celem tych wydatków była poprawa komfortu życia wnioskodawcy oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, organ podatkowy zwrócił uwagę na fakt, że bezpośrednim celem rehabilitacji była ochrona lub poprawa stanu zdrowia, niezależnie od tego, czy osoba prowadziła działalność gospodarczą, czy nie. Ponadto, podatnik korzystał z usług rehabilitacyjnych prywatnie i nie posiadał orzeczenia o niepełnosprawności. Reasumując, wydatki zostały zakwalifikowane jako osobiste oraz niezwiązane bezpośrednio z działalnością gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.945.2023.2.AP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA