Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na zakup sprzętu medycznego a VAT
Spółka zarejestrowana jako podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych, które są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to podstawowa działalność firmy. Oprócz tego zajmuje się wynajem nieruchomości, od którego odprowadza podatek VAT. Obecnie realizuje projekt, który obejmuje wydatki na zakup sprzętu medycznego. Efekty projektu wykorzystywane będą wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania VAT.
REKLAMA
Firma uważała, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Argumentowała, że zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku, co oznacza brak możliwości odliczenia podatku VAT. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, spółka skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Brak możliwości odliczenia VAT od wydatków
Interpretacja Dyrektora KIS potwierdza, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego, który jest wykorzystywany do czynności zwolnionych z tego podatku, nie kwalifikuje się do odliczenia.
REKLAMA
Organ podatkowy w swojej interpretacji odwołał się do przepisów ustawy o VAT, w szczególności do art. 86 ust. 1, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych z podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że w przedstawionej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostaną spełnione, ponieważ sprzęt medyczny nabyty w związku z realizacją projektu będzie wykorzystywany przez przedsiębiorstwo wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT, nie służyć więc będzie do czynności opodatkowanych tym podatkiem, generujących podatek należny.
„Mając zatem na uwadze uregulowania wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od sprzętu medycznego zakupionego w ramach realizowanego projektu” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.