Czy podatnik skorzysta z zaniechania poboru podatku od umorzonej części kredytu hipotecznego zaciągniętego na opłaty okołokredytowe?
REKLAMA
REKLAMA
Kredyt na zakup i remont mieszkania
W zapytaniu skierowanym do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik opisał, że w 2008 roku zawarł umowę o kredyt hipoteczny z bankiem. Kredyt ten został zaciągnięty na zakup i remont mieszkania oraz pokrycie opłat okołokredytowych. Podatnik obecnie zamierza zawrzeć ugodę z bankiem, której podpisanie planuje na rok 2023, nie później niż do końca 2024 r.
REKLAMA
Według wnioskodawcy spełnia on warunki do częściowego skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz.U. z 2022 r. Nr 592 ze zm.) w przypadku przewalutowania kredytu, umorzenia wierzytelności wynikających z kredytu oraz w przypadku otrzymania świadczeń związanych z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytu. Powinien on natomiast zapłacić podatek od umorzonej kwoty kredytu odpowiadającej części, w jakiej kwota kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na opłaty okołokredytowe pozostaje do całkowitej kwoty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.
Przewalutowanie i umorzenie
REKLAMA
W odpowiedzi na zapytanie, dyrektor KIS stwierdził, że na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych inne skutki prawnopodatkowe wywołuje przewalutowanie kredytu, a inne umorzenie tego kredytu bądź otrzymanie świadczeń związanych z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytu.
W ramach operacji przewalutowania nie dochodzi do transferu/przelewu środków pieniężnych, nie dochodzi do uregulowania w jakiejkolwiek formie zobowiązania wynikającego z umowy kredytu - zmianie ulega jedynie waluta, w której zobowiązanie ma być uregulowane. Przewalutowanie stanowi wyłącznie techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie. Oznacza to, że samo przewalutowanie nie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym operacja przewalutowania kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego na polskie złote będzie dla wnioskodawcy neutralna podatkowo.
Dyrektor KIS uznał, że w świetle przedstawionych przez wnioskodawcę okoliczności, do dochodów, które uzyska wnioskodawca w związku z umorzeniem kwoty wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez niego, jak również otrzymaniem świadczenia związanego z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytu, znajdzie zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r.
Zaniechanie to nie będzie dotyczyło kwoty kredytu odpowiadającej części, w jakiej kredyt mieszkaniowy zaciągnięto na opłaty okołokredytowe.
Warunki do spełnienia
Jednakże, wobec treści § 4 ww. rozporządzenia, zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych będzie miało zastosowanie wówczas, gdy ugodę z bankiem, na mocy której dojdzie do umorzenia wierzytelności, wnioskodawca zawrze w okresie obowiązywania rozporządzenia, tj. do 31 grudnia 2024 r.
Wnioskodawca powinien spełnić następujące przesłanki, aby zaniechanie poboru podatku znalazło zastosowanie:
- Kredyt był zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej.
- Kredyt był udzielony przed dniem 15 stycznia 2015 r. przez podmioty uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw.
- Kredyt był zabezpieczony hipotecznie.
- Kredytobiorca nie korzystał wcześniej z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie.
- Kwota wierzytelności obejmuje kwotę kredytu mieszkaniowego (kapitału), odsetki, w tym odsetki skapitalizowane i prowizje, opłaty, jeżeli ich poniesienie przez kredytobiorcę było niezbędne do zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego, z wyjątkiem kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń.
REKLAMA
REKLAMA