REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zakupić dwa mieszkania z ulgą mieszkaniową?

dom pod miastem inwestycja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stan faktyczny:

W 2021 r. Pani (70 lat) i Pani syn (44 lata) wystawiliście do sprzedaży mieszkanie o powierzchni 84,2 m2 zakupione w 2017 r. Powodem sprzedaży przed upływem pięciu lat podatkowych było to, że od 2020 r. Pani syn pracował w domu zdalnie. Natomiast, od 2021 r. warunki pracy zdalnej pogorszyły się – pod oknem codziennie od godziny 16 do godziny 21 odbywały się nieustanne gwizdy i krzyki szkółek dziecięcych piłki nożnej, hałas uniemożliwiający pracę zdalną. Wpłynęło to na ograniczenie powierzchni dla Pani i uniemożliwiło pracę syna. Należało więc szybko uzyskać mieszkanie dla syna i samodzielne mieszkanie dla Pani.

REKLAMA

REKLAMA

Znalazła Pani z synem dwa mieszkania blisko siebie. Okazało się, że Pani nie dostanie żadnego kredytu hipotecznego ze względu na wiek. Kredyt taki wziął syn na pilniejsze mieszkanie, jednocześnie wykładając z własnych oszczędności część udziału wymaganego przez Bank oraz spłacił Pani już wyłożone ze zwykłej pożyczki koszty zaliczki i pośrednika. W listopadzie syn otrzymał pożyczkę, a w styczniu 2022 r. dokonał zakupu za kredyt hipoteczny.

Drugie mieszkanie zakupiła Pani z synem za pieniądze uzyskane ze sprzedaży wspólnego mieszkania i resztę Pani syn przeznaczył na remont. Drugie mieszkanie więc znów było wspólne (71% udziałów posiadała Pani, 29% udziałów posiadał Pani syn). Oboje więc na małe dwa mieszkania wydaliście wszystkie pieniądze (cały przychód) oraz syn spłacił kredyt hipoteczny w całości.

Podkreśla Pani, że celem były dwa osobne mieszkania, a więc poprawienie warunków mieszkaniowych, bez hałasów na zewnątrz.

Jeszcze w 2021 r. pomocniczo zadała Pani pisemne pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej i otrzymała Pani odpowiedź, że kupić można dwa mieszkania z ulgą mieszkaniową, ale trzeba w nich mieszkać. Oboje mieszkacie w obu mieszkaniach, z tym że Pani w mieszkaniu syna, którego nie mogła kupić na kredyt, jak wyżej opisano. Syn natomiast mieszka w cichym, wspólnym mieszkaniu o większościowym udziale Pani. Pani i syn nie macie oboje zamiaru odsprzedawania żadnego z tych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko KIS:

Interpretacja stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131, stosuje się tylko wtedy, gdy przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości lub praw majątkowych został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podsumowanie:

Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, że możliwe jest zakupienie dwóch mieszkań z ulgą mieszkaniową, pod warunkiem zamieszkania w nich. Jednakże, KIS nie precyzuje, czy czas remontu jest wystarczającym warunkiem zwolnienia z podatku od dochodów ze sprzedaży mieszkania. Dla pytającego oznacza to, że sprzedaż wspólnego mieszkania i zakup dwóch nowych nieruchomości może być objęte ulgą mieszkaniową, o ile spełnione są warunki zamieszkania w tych nieruchomościach. Jednakże, dla organów administracji skarbowej istnieje pewna niejasność dotycząca czasu remontu jako wystarczającego warunku zwolnienia z podatku w przypadku sprzedaży i zakupu nieruchomości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.699.2022.2.KC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA