Czy sprzedaż praw i roszczeń z tytułu wzniesienia budynku jest zwolniona z podatku PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny: Sprzedaż praw i roszczeń do nieruchomości
Wnioskodawca, nie będący czynnym podatnikiem VAT, nabył od swojego brata prawa i roszczenia z tytułu wzniesienia jednorodzinnego domu mieszkalnego na gruncie stanowiącym własność miasta. W maju 2023 r. wnioskodawca sprzedał te prawa i roszczenia spółce z o.o., która nabyła od miasta grunt z posadowionym na nim budynkiem. Dochód uzyskany ze sprzedaży praw i roszczeń wnioskodawca zamierzał przeznaczyć w całości na własne cele mieszkaniowe.
Wnioskodawca zapytał, czy przysługiwać mu będzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem PIT dochodu z odpłatnego zbycia praw i roszczeń z tytułu wzniesienia budynku. Jego zdaniem, przedstawiony stan faktyczny odpowiada kryteriom opisanym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem że środki, które otrzymał, w całości przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.
Stanowisko organu podatkowego: Dochód ze sprzedaży praw i roszczeń nie jest zwolniony z podatku PIT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że dochód z odpłatnego zbycia praw i roszczeń z tytułu wzniesienia budynku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie wyłącznie do nieruchomości i praw majątkowych wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że otrzymane przez wnioskodawcę środki pieniężne z tytułu dokonanej sprzedaży stanowią przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki przychód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.
Wnioskodawca, sprzedając prawa i roszczenia do nieruchomości, musi zatem zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, niezależnie od tego, na co przeznaczy uzyskane środki. Zwolnienie z podatku, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma zastosowania do takiego przychodu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.