Czy spłata męża dokonana z pieniędzy ze sprzedaży darowanego mieszkania w zamian za udział w budynku mieszkalnym stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe?
REKLAMA
REKLAMA
Spłata męża w wyniku podziału majątku wspólnego
Wnioskodawczyni w 2016 r. nabyła lokal mieszkalny w darowiźnie, który sprzedała w 2020 r. (majątek osobisty). Przychód z tej sprzedaży przeznaczyła w całości na spłatę męża w wyniku podziału majątku wspólnego. W wyniku ww. spłaty stała się jedyną właścicielką domu, w którym realizuje od 25 lat i nadal będzie realizować własne cele mieszkaniowe. Wątpliwości kobiety budzi kwestia możliwości zaliczenia do celów mieszkaniowych spłaty dokonanej na rzecz męża w wyniku podziału majątku wspólnego.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy spłata dokonana na rzecz męża, w wyniku podziału majątku wspólnego stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatniczka była zdania, że możliwe jest uznanie spłaty dokonanej na rzecz męża w ramach podziału majątku wspólnego za wydatek na własne cele mieszkaniowe, uprawniający do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Argumentowała to faktem, że przedmiotowa spłata ma na celu nabycie udziału w nieruchomości, która jest obecnie wykorzystywana przez nią do celów mieszkaniowych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wydatkowanie przez podatniczkę przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w darowiźnie na spłatę męża w wyniku podziału majątku wspólnego w zamian za udział w budynku mieszkalnym stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że zawarte w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
KIS zauważyła, że z zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy sformułowania: wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe - wynika, że podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest przeznaczenie w określonym czasie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na własne cele mieszkaniowe. Innymi słowy, ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na nabycie nieruchomości (udziałów w nieruchomościach) w osiągniętych przychodach (udziale) z odpłatnego zbycia.
Organ zaznaczył, że odpłatne zbycie w 2020 r. przez wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego nabytego w 2016 r. w darowiźnie stanowi dla niej źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, w związku z tym, że nie upłynął okres pięciu lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez nią tej nieruchomości.
Ponadto, KIS podkreśliła, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych spłata dokonana na rzecz byłego współmałżonka w związku z przyznaniem podatnikowi w wyniku rozwodu na własność nieruchomości, która znajdowała się we wspólności małżeńskiej może być uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
"Zatem, wydatkowanie przez Panią przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w darowiźnie na spłatę męża w wyniku podziału majątku wspólnego w zamian za udział w budynku mieszkalnym stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe i uprawnia Panią do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ww. ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.