REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przychód oraz koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości przez spółkę?

deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego. 

Warunkowa umowa sprzedaży nieruchomości

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Jest płatnikiem podatku dochodowego (CIT) według skali oraz jest czynnym podatnikiem VAT, który składa deklaracje kwartalne. 

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca 2023 r. spółka zawarła warunkową umowę sprzedaży nieruchomości utworzonej z działki wraz z położonymi na niej zabudowaniami (budynki niemieszkalne, budynki transportu, łączności oraz zbiorniki, silosy i budynki magazynowe) innej spółce z o.o. 14 lipca 2023 r. podpisano akt notarialny przenoszący własność tej nieruchomości na nabywcę za pewną cenę, zawierającą podatek VAT w stawce 23%, płatny w następujący sposób: część ceny sprzedaży zostanie zapłacona do dnia 24 lipca 2023 r., pozostała część ceny sprzedaży zostanie zapłacona najpóźniej do dnia 15 stycznia 2024 r. przelewem na rachunek bankowy, a za dzień zapłaty, zgodnie z aktem notarialnym, uważa się dzień wpływu środków. 

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy może zaliczyć wpłatę części ceny sprzedaży nieruchomości do przychodów podatkowych w lipcu 2023 oraz styczniu 2024, w dniu wystawienia faktury VAT oraz czy wartość niezamortyzowanej części środków trwałych, które są obiektem sprzedaży, jest kosztem uzyskania przychodu w dniu podpisania aktu notarialnego, tj. 14 lipca 2023 r.

Wnioskodawca w swoim stanowisku odniósł się do art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP i uznał dzień wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego za datę powstania przychodu podatkowego. Dodatkowo, w momencie sprzedaży nieruchomości, odpisy amortyzacyjne powinny zostać zakończone, zaś odsetki od wartości początkowej nieruchomości można odliczyć w miesiącu sprzedaży. Sama niezamortyzowana wartość nieruchomości może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów w miesiącu jej sprzedaży - lipcu 2023 roku.

Dzień powstania przychodu, to dzień zbycia prawa majątkowego

REKLAMA

Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości w dniu zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. To jest niezgodne ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie pierwszego pytania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W świetle powołanych regulacji, datą powstania przychodu w odniesieniu do zbycia prawa majątkowego jest dzień, w którym zbyto prawo majątkowe na podstawie podpisanej przez strony umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości, zawartej w formie aktu notarialnego. Wówczas, przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wielkość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym, za moment, w którym powinni Państwo rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości, należy uznać dzień zawarcia umowy sprzedaży, mającej formę aktu notarialnego, przenoszącej prawo własności nieruchomości." - wskazał organ.

Odnośnie drugiego pytania, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca prawidłowo uznał za koszty uzyskania przychodów niezamortyzowaną część środków trwałych. Kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości będzie wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca miesiąca sprzedaży (czyli niezamortyzowana wartość początkowa środków trwałych na dzień sprzedaży), oraz wartość początkowa gruntu. 

"Odnosząc powyższe przepisy na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że zbycie opisanych we wniosku nieruchomości, stanowiących odrębne środki trwałe, takie jak magazyny, budynek biurowy, budynek garażowy, plac manewrowy, sieć centralnego ogrzewania, zbiornik kanalizacyjny oraz grunt, nastąpiło w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego ich własność, tj. 14 lipca 2023 r. Zatem, kosztami uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości będzie wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca miesiąca, w którym zbyto środki trwałe (a więc będzie to niezamortyzowana wartość początkowa ww. środków trwałych pozostała na dzień ich zbycia) oraz wartość początkowa gruntu, która w momencie odpłatnego zbycia stanie się kosztem uzyskania przychodu." - wskazał fiskus.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.400.2023.2.AND

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA