REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przychód oraz koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości przez spółkę?

deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego. 

Warunkowa umowa sprzedaży nieruchomości

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Jest płatnikiem podatku dochodowego (CIT) według skali oraz jest czynnym podatnikiem VAT, który składa deklaracje kwartalne. 

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca 2023 r. spółka zawarła warunkową umowę sprzedaży nieruchomości utworzonej z działki wraz z położonymi na niej zabudowaniami (budynki niemieszkalne, budynki transportu, łączności oraz zbiorniki, silosy i budynki magazynowe) innej spółce z o.o. 14 lipca 2023 r. podpisano akt notarialny przenoszący własność tej nieruchomości na nabywcę za pewną cenę, zawierającą podatek VAT w stawce 23%, płatny w następujący sposób: część ceny sprzedaży zostanie zapłacona do dnia 24 lipca 2023 r., pozostała część ceny sprzedaży zostanie zapłacona najpóźniej do dnia 15 stycznia 2024 r. przelewem na rachunek bankowy, a za dzień zapłaty, zgodnie z aktem notarialnym, uważa się dzień wpływu środków. 

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy może zaliczyć wpłatę części ceny sprzedaży nieruchomości do przychodów podatkowych w lipcu 2023 oraz styczniu 2024, w dniu wystawienia faktury VAT oraz czy wartość niezamortyzowanej części środków trwałych, które są obiektem sprzedaży, jest kosztem uzyskania przychodu w dniu podpisania aktu notarialnego, tj. 14 lipca 2023 r.

Wnioskodawca w swoim stanowisku odniósł się do art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP i uznał dzień wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego za datę powstania przychodu podatkowego. Dodatkowo, w momencie sprzedaży nieruchomości, odpisy amortyzacyjne powinny zostać zakończone, zaś odsetki od wartości początkowej nieruchomości można odliczyć w miesiącu sprzedaży. Sama niezamortyzowana wartość nieruchomości może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów w miesiącu jej sprzedaży - lipcu 2023 roku.

Dzień powstania przychodu, to dzień zbycia prawa majątkowego

REKLAMA

Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości w dniu zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. To jest niezgodne ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie pierwszego pytania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W świetle powołanych regulacji, datą powstania przychodu w odniesieniu do zbycia prawa majątkowego jest dzień, w którym zbyto prawo majątkowe na podstawie podpisanej przez strony umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości, zawartej w formie aktu notarialnego. Wówczas, przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wielkość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym, za moment, w którym powinni Państwo rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości, należy uznać dzień zawarcia umowy sprzedaży, mającej formę aktu notarialnego, przenoszącej prawo własności nieruchomości." - wskazał organ.

Odnośnie drugiego pytania, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca prawidłowo uznał za koszty uzyskania przychodów niezamortyzowaną część środków trwałych. Kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości będzie wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca miesiąca sprzedaży (czyli niezamortyzowana wartość początkowa środków trwałych na dzień sprzedaży), oraz wartość początkowa gruntu. 

"Odnosząc powyższe przepisy na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że zbycie opisanych we wniosku nieruchomości, stanowiących odrębne środki trwałe, takie jak magazyny, budynek biurowy, budynek garażowy, plac manewrowy, sieć centralnego ogrzewania, zbiornik kanalizacyjny oraz grunt, nastąpiło w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego ich własność, tj. 14 lipca 2023 r. Zatem, kosztami uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości będzie wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca miesiąca, w którym zbyto środki trwałe (a więc będzie to niezamortyzowana wartość początkowa ww. środków trwałych pozostała na dzień ich zbycia) oraz wartość początkowa gruntu, która w momencie odpłatnego zbycia stanie się kosztem uzyskania przychodu." - wskazał fiskus.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.400.2023.2.AND

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA