REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziedzicząc udział w nieruchomości, trzeba zapłacić podatek dochodowy?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli sprzedaż udziału w działce odziedziczonej po zmarłej matce nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Sprzedaż odziedziczonego udziału w nieruchomości

Wnioskodawca w 2021 roku odziedziczył udział w nieruchomości po swojej matce, która zmarła w grudniu 2020 roku. Nieruchomość została nabyta przez rodziców Wnioskodawcy w 1991 roku i była częścią ich majątku wspólnego. Po śmierci ojca Wnioskodawcy w 2015 roku, Sąd Rejonowy przyznał wszystkie składniki majątku matce Wnioskodawcy. Po śmierci matki Wnioskodawca nabył połowę udziału w nieruchomości na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, ale ta nieruchomość nie jest wykorzystywana w jego działalności.

REKLAMA

W tym stanie sprawy, podatnik zadał pytanie: Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przychodu, jaki uzyska z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości? 

Brak podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Zgodnie z ustawą o PIT, podatek ten nie występuje w przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanych w drodze spadku, jeśli sprzedaż następuje po upływie pięciu lat od nabycia lub wybudowania nieruchomości lub nabycia prawa majątkowego przez spadkodawcę.

"Zatem, za datę nabycia przez Pana rodziców (spadkodawców) nieruchomości o pow. 600 m2 zabudowanej budynkiem mieszkalnym o pow. użytkowej 350 m2, wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, będącego przedmiotem spadku po ich śmierci, należy uznać datę jego nabycia do majątku wspólnego małżonków, tj. 1991 r. W konsekwencji, termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął. Oznacza to, że planowane odpłatne zbycie Pana udziału w przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiło dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie to nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca 1991 r., w którym nastąpiło nabycie przedmiotowego prawa do majątku wspólnego małżonków (spadkodawców). W związku z powyższym, z tytułu sprzedaży Pana udziału nieruchomości o pow. 600 m2 zabudowanej budynkiem mieszkalnym o pow. użytkowej 350 m2 nabytego w spadku, nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, Wnioskodawca nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży udziału w nieruchomości, który odziedziczył po swojej matce. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie zwolniony z tego obowiązku podatkowego, ponieważ sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości przez jego rodziców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.439.2023.1.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA