REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

umowa nieruchomość podpis
umowa nieruchomość podpis
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

czy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku PIT?

Wnioskodawczyni w 1992 roku nabyła udział we współwłasności nieruchomości przez darowiznę od matki. Kolejne przekształcenia majątku miały miejsce w latach późniejszych, z kulminacją w 2018 roku, kiedy to sąd zdecydował o zniesieniu współwłasności i podziale nieruchomości. Po tych zmianach, wnioskodawczyni posiadała grunty o łącznej powierzchni 13.880 m2. Planuje ona sprzedaż części nieruchomości w 2023 roku.

REKLAMA

Podatniczka chciała dowiedzieć się, czy sprzedaż nieruchomości, będąca przedmiotem zapytania, będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Wnioskodawczyni była zdania, że sprzedaż nie podlega opodatkowaniu, ponieważ od momentu nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż pięć lat. Zdaniem Wnioskodawczyni, moment nabycia nieruchomości to 1992 rok, a znieść współwłasności w 2018 roku nie zmienia tego faktu, ponieważ nie zwiększyło to jej udziału w nieruchomości.

"W konsekwencji - mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku - zamierzając w 2023 r. zbyć prawo własności nieruchomości Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., ponieważ zniesienie współwłasności nieruchomości w 2018 r. nie spowodowało zwiększenia aktywów majątkowych Wnioskodawczyni i tym samym nie miało charakteru "nabycia" w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a in fine, a za datę nabycia należy przyjąć 1992 r." - wskazała wnioskodawczyni.

Nieruchomość nie stanowi przedmiotu opodatkowania, więc zwolnienie nie ma zastosowania

Organ podatkowy, analizując wniosek i argumentację wnioskodawczyni, podzielił jej stanowisko, że planowana sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu. Organ podatkowy wyjaśnił, że zniesienie współwłasności i podział nieruchomości nie jest równoznaczne z nabyciem nowej nieruchomości, o ile nie dojdzie do zwiększenia udziału majątkowego wnioskodawcy.

REKLAMA

W szczegółowej analizie, organ podatkowy podkreślił, że kluczowe jest ustalenie momentu nabycia nieruchomości. W przypadku Wnioskodawczyni, jest to rok 1992, a wszelkie późniejsze zmiany nie wpłynęły na zasadniczy stan prawny nieruchomości. Dlatego sprzedaż nieruchomości w 2023 roku, po upływie wymaganego pięcioletniego okresu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

"Reasumując, planowana sprzedaż przez Panią nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/6 (grunty rolne zabudowane) nie będzie stanowiła dla Pani źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi po upływie okresu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

W związku z powyższym nie wystąpi u Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości.

Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zastosowania w odniesieniu do sprzedaży przez Panią nieruchomości któregokolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można bowiem zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. W tej sytuacji rozpatrywanie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ww. ustawy jest niezasadne." - wskazał organ.

Podsumowanie

Dyrektor KIS potwierdził, że w niniejszej sprawie wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Organ stwierdził, że nie wystąpi u niej obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości. Planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowiła dla podatniczki źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi po upływie okresu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Organ nie podzielił więc stanowiska wnioskodawczyni, ponieważ kobieta twierdziła, że będzie miało miejsce nabycie, w rozumieniu ustawy o PIT. Dyrektor KIS stwierdził, że ta nieruchomość w ogóle nie będzie przedmiotem opodatkowania. Brak jest możliwości zastosowania w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości któregokolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. 

Źródło: Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytej w drodze darowizny. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.384.2023.1.MO

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jola
    2024-02-14 14:25:45
    Ja w sprawie o zniesienie współwłasności zdecydowałam się na pomoc prawną kancelarii Cejrowski z Gdańsku. Polecam.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

REKLAMA