REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

umowa nieruchomość podpis
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

czy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku PIT?

Wnioskodawczyni w 1992 roku nabyła udział we współwłasności nieruchomości przez darowiznę od matki. Kolejne przekształcenia majątku miały miejsce w latach późniejszych, z kulminacją w 2018 roku, kiedy to sąd zdecydował o zniesieniu współwłasności i podziale nieruchomości. Po tych zmianach, wnioskodawczyni posiadała grunty o łącznej powierzchni 13.880 m2. Planuje ona sprzedaż części nieruchomości w 2023 roku.

REKLAMA

Podatniczka chciała dowiedzieć się, czy sprzedaż nieruchomości, będąca przedmiotem zapytania, będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Wnioskodawczyni była zdania, że sprzedaż nie podlega opodatkowaniu, ponieważ od momentu nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż pięć lat. Zdaniem Wnioskodawczyni, moment nabycia nieruchomości to 1992 rok, a znieść współwłasności w 2018 roku nie zmienia tego faktu, ponieważ nie zwiększyło to jej udziału w nieruchomości.

"W konsekwencji - mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku - zamierzając w 2023 r. zbyć prawo własności nieruchomości Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f., ponieważ zniesienie współwłasności nieruchomości w 2018 r. nie spowodowało zwiększenia aktywów majątkowych Wnioskodawczyni i tym samym nie miało charakteru "nabycia" w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a in fine, a za datę nabycia należy przyjąć 1992 r." - wskazała wnioskodawczyni.

Nieruchomość nie stanowi przedmiotu opodatkowania, więc zwolnienie nie ma zastosowania

Organ podatkowy, analizując wniosek i argumentację wnioskodawczyni, podzielił jej stanowisko, że planowana sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu. Organ podatkowy wyjaśnił, że zniesienie współwłasności i podział nieruchomości nie jest równoznaczne z nabyciem nowej nieruchomości, o ile nie dojdzie do zwiększenia udziału majątkowego wnioskodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W szczegółowej analizie, organ podatkowy podkreślił, że kluczowe jest ustalenie momentu nabycia nieruchomości. W przypadku Wnioskodawczyni, jest to rok 1992, a wszelkie późniejsze zmiany nie wpłynęły na zasadniczy stan prawny nieruchomości. Dlatego sprzedaż nieruchomości w 2023 roku, po upływie wymaganego pięcioletniego okresu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

"Reasumując, planowana sprzedaż przez Panią nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/6 (grunty rolne zabudowane) nie będzie stanowiła dla Pani źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi po upływie okresu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

W związku z powyższym nie wystąpi u Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości.

Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zastosowania w odniesieniu do sprzedaży przez Panią nieruchomości któregokolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można bowiem zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. W tej sytuacji rozpatrywanie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ww. ustawy jest niezasadne." - wskazał organ.

Podsumowanie

Dyrektor KIS potwierdził, że w niniejszej sprawie wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Organ stwierdził, że nie wystąpi u niej obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości. Planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowiła dla podatniczki źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi po upływie okresu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Organ nie podzielił więc stanowiska wnioskodawczyni, ponieważ kobieta twierdziła, że będzie miało miejsce nabycie, w rozumieniu ustawy o PIT. Dyrektor KIS stwierdził, że ta nieruchomość w ogóle nie będzie przedmiotem opodatkowania. Brak jest możliwości zastosowania w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości któregokolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. 

Źródło: Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytej w drodze darowizny. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.384.2023.1.MO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA