REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż działki z piaskownią podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że działka nie stanowi gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a w konsekwencji nie mieści się w pojęciu terenu budowlanego, zdefiniowanego w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. W związku z tym, sprzedaż tej działki będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Sprzedaż działki na której znajduje się piaskownia

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będący czynnym podatnikiem VAT, nabył w latach 90-tych XX wieku grunt od spółdzielni rolniczej, na którym znajduje się piaskownia. Przy zakupie nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT ze względu na brak faktury zakupowej. Od tego momentu prowadzi działalność wybierania i sprzedaży piasku. 

REKLAMA

W 2019 roku podzielił zakupioną działkę na kilka działek budowlanych oraz jedną dużą działkę, na której nadal prowadzi piaskownię. Obecnie planuje sprzedaż działki, na której znajduje się piaskownia. Działka ta nie jest przeznaczona do zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy sprzedaż gruntu, na którym prowadzi Pan piaskownie powinien Pan opodatkować podatkiem VAT?

Sprzedaż działki zwolniona z podatku VAT

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 pkt 33 u.p.t.u., tereny budowlane to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. 

Art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u. zwalnia z podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych, które nie są terenami budowlanymi. Działka, na której znajduje się piaskownia, nie spełnia definicji terenu budowlanego lub terenu przeznaczonego pod zabudowę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie jest oznaczona jako jednostka PE1 z przeznaczeniem na powierzchniową eksploatację kopaliny. W związku z tym, sprzedaż tej działki będzie zwolniona z podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Należy jeszcze raz podkreślić, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. W sytuacji objęcia gruntu planem zagospodarowania przestrzennego w celu ustalenia, czy jest on przeznaczony pod zabudowę należy przeanalizować całość zapisów tego planu.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że działka nr 1 nie stanowi gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a w konsekwencji nie mieści się w pojęciu terenu budowlanego, zdefiniowanego w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza na tej działce jakiejkolwiek zabudowy. Tym samym, sprzedaż ww. działki, oznaczonej symbolem PE1 będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedaż działki, na której prowadzona jest piaskownia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Działka nie spełnia definicji terenu budowlanego lub terenu przeznaczonego pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Interpretacja jest korzystna dla podatnika, który będzie mógł sprzedać działkę bez konieczności naliczania i odprowadzania podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.423.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA