Czy zbycie prawa do nakładów poniesionych na cudzym gruncie stanowi dostawę towarów, czy świadczenie usług?
REKLAMA
REKLAMA
Zbycie prawa do nakładów poniesionych na cudzym gruncie
Spółka w okresie od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. ponosiła nakłady inwestycyjne na cudzym gruncie. Firma dokonała tzw. inwestycji w obcym środku trwałym, w skład którego wchodzi wybudowana hala magazynowa wraz z infrastrukturą techniczną (budowle). Hala magazynowa wraz z infrastrukturą techniczną jest dzierżawiona przez właściciela gruntu od 2022 r. do 2023 r. Po zakończonym okresie dzierżawy spółka planuje sprzedaż wybudowanej hali oraz budowli.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy zbycie prawa do poniesionych nakładów jest uznane za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, czy omawiana transakcja stanowi świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Firma była zdania, że przedmiotowa transakcja stanowi odpłatne świadczenie usług i powinna być opodatkowana podatkiem VAT.
KIS: czynność stanowi odpłatne świadczenie usług
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że odpłatna czynność zbycia prawa do nakładów poniesionych na cudzym gruncie nie stanowi dostawy towarów, lecz odpłatne świadczenie usług.
REKLAMA
Organ podatkowy zwrócił uwagę, że nakłady poniesione przez spółkę jako inwestycja w obcym środku trwałym, w skład którego wchodzi wybudowana hala magazynowa wraz z infrastrukturą techniczną (budowle), nie stanowią towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Z uwagi na to przedmiotem zbycia przez firmę są ww. nakłady stanowiące inwestycję na cudzym gruncie. Przedmiotowe nakłady nie stanowią odrębnej rzeczy, a jedynie skutkują one powstaniem po stronie spółki roszczenia o zwrot poniesionych kosztów. KIS podkreśliła, że roszczenie to nie stanowi prawa rzeczowego, a jedynie prawo o charakterze zobowiązaniowym, uprawniające do żądania zwrotu kosztów nakładów. Tym samym prawo to nie może również stanowić towaru w rozumieniu ww. ustawy. W konsekwencji, w przypadku zbycia nakładów nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel. W związku z tym organ przyjął, że przeniesienie nakładów w obcym środku trwałym nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ w przedmiotowym przypadku nie mamy do czynienia z odrębną rzeczą, która mogłaby stanowić towar.
"Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie, zbycie przez Państwa wybudowanej hali magazynowej oraz infrastruktury technicznej (budowle), posadowionych na dzierżawionym gruncie, nie może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, gdyż - jak wyżej wskazano - nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą (art. 2 pkt 6 ustawy), która mogłaby stanowić towar. Niemniej jednak dysponując pewnym prawem w postaci nakładów, można to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu. Zatem dokonując zbycia wybudowanej hali oraz infrastruktury technicznej dokonują Państwo w istocie zbycia nakładów" - wskazał organ.
Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że odpłatna czynność zbycia nakładów stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie art. 5 ust. 1 ww. ustawy właściwą stawką podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.