REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna nieruchomości na rzecz gminy jest zwolniona z podatku VAT?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna nieruchomości przez Powiat na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Darowizna nieruchomości na rzecz Gminy

Starosta złożył wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie interpretacji przepisów podatkowych. W wniosku Starosta przedstawił opis zdarzenia przyszłego. 

REKLAMA

Właścicielem nieruchomości niezabudowanej jest Skarb Państwa. Zgodę na darowiznę ww. nieruchomości z przeznaczeniem jej na urządzenie: zieleni, placu zabaw, miejsca wypoczynku, terenowych urządzeń sportowych, infrastruktury technicznej, ciągu pieszo – rowerowego oraz ulic wewnętrznych i bezpłatnych parkingów wyraził swym zarządzeniem pewien Wojewoda. 

Planowane jest dokonanie darowizny tej nieruchomości na rzecz Gminy na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego. W imieniu Skarbu Państwa ww. darowizny dokona Starosta.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy Powiat przekazując nieodpłatnie nieruchomość na rzecz Gminy (…) powinien naliczyć podatek VAT od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? 

Zwolniona z podatku VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie Starosty Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna nieruchomości, która ma zostać przekazana nieodpłatnie na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

"Wobec powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że darowizna nieruchomości jest niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), dla zamierzonej czynności Powiat będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Mając na uwadze okoliczności sprawy w świetle powołanych przepisów uznać należy, że czynność nieodpłatnego przekazania w formie darowizny działki niezabudowanej nr (…) na rzecz Gminy (…), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W analizowanej sprawie nie jest bowiem spełniony warunek określony w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ – jak wskazaliście Państwo we wniosku – z tytułu nabycia ww. działki o numerze (…) nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego." - wskazał wnioskodawca, do czego przychylił się Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Powiat nie jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od wartości nieruchomości, która ma zostać przekazana nieodpłatnie na rzecz Gminy.

 Interpretacja ta ma bezpośrednie skutki dla pytającego, który nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.403.2023.2.EW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jan
    2023-12-29 17:24:37
    W kwestii darowizny pomogła mi notariusz Jolanta Cejrowska z kancelarii w Tczewie. Cieszę się, że trafiłem na tak doświadczoną i empatyczną osobę.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

REKLAMA