REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powiat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy darowizna nieruchomości na rzecz gminy jest zwolniona z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna nieruchomości przez Powiat na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy powiat odliczy VAT związany z realizacją projektu pracowni ekologicznej?

W artykule omawiamy kwestię możliwości odzyskania kosztów podatku VAT przez powiat związanych z zakupami w ramach projektu utworzenia ekologicznej pracowni. Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej jest jednoznaczna - powiat nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ efekty projektu służą celom dydaktycznym, a nie czynnościom opodatkowanym. Artykuł przedstawia stanowisko KIS oraz uzasadnienie prawne, które wyklucza możliwość odzyskania podatku VAT przez powiat.

Czy powiat może odzyskać VAT związany z projektem modernizacji budynku?

W artykule przedstawiamy problem odzyskania podatku VAT przez powiat, który otrzymał dofinansowanie na projekt zwiększenia efektywności energetycznej budynku ośrodka. Wnioskodawca, znając możliwość odzyskania VAT, zwrócił się z pytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej. Niestety, według interpretacji organów, powiat nie ma prawnego uprawnienia do odzyskania podatku VAT związanych z realizacją projektu.

Czy jednostki samorządu terytorialnego mogą sprzedawać środki trwałe bez opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż przez jednostkę organizacyjną powiatu, tj. Zarząd Dróg Powiatowych, środków trwałych (ciągnika rolniczego, samochodu specjalistycznego oraz koparko-spycharki), które były wykorzystywane tylko i wyłącznie do realizacji celów statutowych związanych z utrzymaniem dróg powiatowych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od inwestycji drogowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Analizowany jest wniosek powiatu dotyczący budowy lub modernizacji dróg lokalnych. KIS stwierdza, że powiat nie będzie mógł odliczyć podatku VAT.

Czy powiat ma prawo do odzyskania VAT związany z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących?

Powiat zwrócił się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT związanej z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących. Projekt ma na celu poprawę jakości edukacji poprzez wyposażenie pracowni i sal dydaktycznych. Jednak odpowiedź KIS wyjaśnia, że powiat nie jest uprawniony do odzyskania podatku VAT, co może mieć wpływ na budżet realizacji projektu.

Czy powiat może odzyskać podatek VAT związany z inwestycją?

Powiat zwrócił się do organu podatkowego, aby dowiedzieć się, czy może odzyskać podatek od towarów i usług w związku z realizacją inwestycji. Jakie stanowisko zajęła Krajowa Informacja Skarbowa?

Przebudowa dróg w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czy powiat może odzyskać VAT?

Powiat, jako zarządca dróg powiatowych, planuje przeprowadzić przebudowę jednej z dróg w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednakże, zgodnie z interpretacją organów administracji skarbowej, powiat nie będzie mógł odzyskać podatku VAT związanego z tą inwestycją. Artykuł przedstawia stanowisko KIS, która uzasadnia, dlaczego powiat nie jest uznawany za podatnika VAT w przypadku realizacji zadań administracyjnych. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

REKLAMA

Czynsz dzierżawny obwodów łowieckich. Co z podatkiem VAT?

Organ administracji skarbowej zajął się sprawą dotyczącą podatku VAT w przypadku dzierżawy obwodów łowieckich. Artykuł omawia konsekwencje interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla powiatów oraz oczekiwania organów skarbowych w zakresie prawidłowego rozliczania podatku VAT.

Czy powiat może skorzystać z zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości?

W artykule omawiana jest interpretacja indywidualna dotycząca opodatkowania sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa podatkiem VAT. Powiat, będący podatnikiem VAT czynnym, zadał pytanie w sprawie możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT przy planowanej sprzedaży nieruchomości. W odpowiedzi KIS/MF stwierdziło, że powiat powinien być traktowany jako podatnik VAT w zakresie czynności cywilnoprawnych samorządu terytorialnego. Sprzedaż tej nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie odpowiednich przepisów.

Czy powiat ma prawo do odzyskania VAT naliczonego w ramach inwestycji drogowych?

W artykule omawiamy kwestię odzyskiwania podatku VAT przez powiat w związku z planowaną inwestycją w budowę lub modernizację dróg lokalnych. Powiat zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy będzie miał prawo do odzyskania naliczonej kwoty podatku VAT jako kosztów kwalifikowanych projektu. Czy odpowiedź KIS oznacza brak możliwości odzyskania podatku przez Powiat? Zapraszamy do lektury, by poznać stanowisko KIS i dalsze konsekwencje dla tej inwestycji.

Czy powiat może odzyskać VAT związany z realizacją zadania turystycznego finansowanego ze środków publicznych?

Powiat nie może odzyskać podatku VAT związanych z realizacją zadania z zakresu turystyki, które polegało na rozbudowie infrastruktury turystycznej. Takie stanowisko przedstawiła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w odpowiedzi na wniosek interpretacyjny złożony przez Powiat. KIS argumentuje, że Powiat nie jest podatnikiem VAT i nie realizował zadania w celu wykonywania czynności opodatkowanych, nie przynosząc sobie z tego żadnych korzyści. Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla organów administracji skarbowej, które powinny dokładnie analizować spełnienie przesłanek do odliczenia VAT oraz zwracać uwagę na status podatnika VAT.

Powiat nie może odliczyć VAT od przebudowy i modernizacji drogi

W interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał, że Powiat nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu drogowego polegającego na przebudowie i modernizacji drogi powiatowej

Czy sprzedaż ciągnika przez Powiatowy Zarząd podlega opodatkowaniu VAT?

Artykuł dotyczy interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) lub Ministerstwa Finansów (MF) dotyczącej opodatkowania sprzedaży ciągnika przez Powiatowy Zarząd (…) na rzecz podmiotu trzeciego. Powiatowy Zarząd (…) jest uznawany za podatnika VAT i zgodnie z wydaną interpretacją, sprzedaż ciągnika podlega opodatkowaniu. Artykuł omawia stan faktyczny, stanowisko KIS/MF oraz podsumowuje konsekwencje dla pytającego i organów administracji skarbowej.

REKLAMA