Czynsz dzierżawny obwodów łowieckich. Co z podatkiem VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- VAT od czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich
- Zwolnienie z opodatkowania dzierżawy obwodów łowieckich
VAT od czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich
Podatnik, czyli powiat, zarejestrowany jest jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Posiada osobowość prawną i zdolność do czynności cywilnoprawnych. Starosta, działając z ramienia powiatu, wydzierżawia obwody łowieckie na rzecz kół łowieckich. Umowy dzierżawy polnych obwodów łowieckich są zawierane na podstawie ustawy o prawie łowieckim. Koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką, w tym odstrzał zwierzyny, którą następnie sprzedają. Z tytułu dzierżawy koła łowieckie zobowiązane są uiszczać na rzecz powiatu czynsz dzierżawny. Rozliczenia czynszu następują raz w roku, a powiat stosuje stawkę 23% podatku VAT.
REKLAMA
Zwolnienie z opodatkowania dzierżawy obwodów łowieckich
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła co następuje: Mając na względzie przytoczone wyżej przepisy regulujące kwestie dzierżawy obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie jak wynika z przedstawionego opisu sprawy i przywołanych przepisów ustawy prawo łowieckie, grunty obejmujące obwody łowieckie, które starosta wydzierżawia kołom łowieckim przeznaczone są do prowadzenia gospodarki łowieckiej zgodnie z przepisami tej ustawy. Zgodnie z zawartymi umowami koła łowieckie zobowiązują się do prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej, która prowadzona jest w obwodach łowieckich na zasadach określonych w ww. ustawie, w oparciu i zgodnie z rocznym planem łowieckim oraz wieloletnim łowieckim planem hodowlanym. Koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskanie zwierzyny oraz działają na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych. Zatem jednym z przejawów działalności kół łowieckich jest odstrzał zwierzyny, która następnie jest co do zasady przedmiotem sprzedaży.
Jak wyżej wskazano, gospodarka łowiecka to działalność w zakresie ochrony, hodowli i pozyskiwania zwierzyny. Natomiast łowiectwo oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie jej zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Powyższe działania mieszczą się w pojęciu działalności rolniczej zdefiniowanej art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Tym samym, został spełniony warunek do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
REKLAMA
W konsekwencji, dzierżawa przez Powiat obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich - faktycznie przeznaczonych na cele prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej - będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Zatem Państwa stanowisko w myśl którego w zakresie czynszu dzierżawnego obwodów łowieckich nie ma zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenie ministra finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. W sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień jest nieprawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.