REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powiat ma prawo do odzyskania VAT związany z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących?

VAT związany z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powiat zwrócił się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT związanej z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących. Projekt ma na celu poprawę jakości edukacji poprzez wyposażenie pracowni i sal dydaktycznych. Jednak odpowiedź KIS wyjaśnia, że powiat nie jest uprawniony do odzyskania podatku VAT, co może mieć wpływ na budżet realizacji projektu.

VAT związany z projektem modernizacji szkół ogólnokształcących

Jednostka samorządu terytorialnego, jaką jest Powiat (…), złożyła zapytanie w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu poniesionych kosztów na realizację projektu pn. „(…)”, który obejmuje wyposażenie pracowni i sal dydaktycznych szkół ogólnokształcących.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ten ma na celu wsparcie infrastruktury kształcenia ogólnego, zwłaszcza nauk ścisłych, języków obcych oraz zajęć sportowych, w celu poprawy jakości edukacji. W ramach projektu powstaną nowoczesne pracownie i sale dydaktyczne, które przyczynią się do lepszego przygotowania uczniów do egzaminów maturalnych oraz ułatwią ich funkcjonowanie na rynku pracy.

W zapytaniu Powiat (…) zaznaczył, że jest czynnym płatnikiem podatku VAT i faktury dotyczące wydatków związanych z realizacją projektu zostały wystawione na jednostkę samorządu terytorialnego.

Powiat nie jest uprawniony do odzyskania podatku VAT

W odpowiedzi na zapytanie Powiatu (…), Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) lub Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło następujące stanowisko.

Zadanie inwestycyjne realizowane przez Powiat (…) w ramach projektu pn. „(…)” jest zadaniem publicznym, określonym w art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, Powiat (…) nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, Powiatowi (…) nie przysługuje prawo do obniżenia ani odzyskania podatku VAT od poniesionych kosztów. Podatek VAT naliczony w fakturach dotyczących realizacji projektu powinien zostać uznany jako koszt.

Ponadto, Powiat (…) oświadczył, że powstała infrastruktura nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych ani nie będzie prowadzona działalność, z której Powiat mógłby odzyskiwać podatek VAT.

Podsumowanie

REKLAMA

W wyniku udzielonej interpretacji organu administracji skarbowej wynika, że Powiat (…) nie będzie miał możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu poniesionych kosztów na realizację projektu pn. „(…)”. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, Powiat (…) nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Dla Powiatu (…) wynika z tego, że nie będzie mógł odzyskać podatku VAT, który został naliczony w fakturach dotyczących realizacji projektu. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że Powiat (…) nie będzie musiał rozliczać się z podatku VAT związanych z tym projektem, ponieważ nie jest podatnikiem w tym zakresie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.249.2023.1.KM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA