REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozbudowa infrastruktury sportowej. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT od kosztów związanych z rozbudową infrastruktury sportowej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, jako zarejestrowany podatnik podatku VAT, spotkała się z problemem dotyczącym obniżenia podatku naliczonego związanego z realizacją zadania rozbudowy infrastruktury sportowej. W celu poprawy sprawności fizycznej mieszkańców, Gmina zakupiła nowoczesne wyposażenie do boiska sportowego. Jednakże, według interpretacji KIS, gmina nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Artykuł omawia stanowisko obu stron i podkreśla konsekwencje tej interpretacji dla gminy oraz organów administracji skarbowej.

Czy gmina może odliczyć VAT od kosztów związanych z rozbudową infrastruktury sportowej?

Gmina …, zwana dalej Wnioskodawcą, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach przeprowadzonej centralizacji rozliczeń podatku VAT, Gmina rozlicza się ze wszystkimi podległymi jednostkami budżetowymi. Gmina zrealizowała zadanie polegające na rozbudowie infrastruktury sportowej boiska przy ul. …, ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach tego zadania, Gmina dokonała zakupu wyposażenia do budynku socjalnego boiska sportowego. Siłownia została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt sportowy, takie jak wioślarz wodny, bieżnia elektryczna, rower treningowy i wielofunkcyjny atlas do ćwiczeń. Doposażenie siłowni ma na celu umożliwienie mieszkańcom Gminy korzystania z profesjonalnie wyposażonej siłowni i poprawę ich sprawności fizycznej.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Według stanowiska Wnioskodawcy, nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty realizacji zadania. Zdaniem KIS, Gmina działała w ramach zadań własnych na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a zadanie nie generuje żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu VAT. Zatem, nie spełnione zostały warunki określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, które dają podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Gmina nie ma prawnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty realizacji zadania. Ponieważ zadanie zostało zrealizowane w ramach zadań własnych Gminy, a nie generuje żadnych dochodów opodatkowanych VAT, nie spełnione są warunki określone w ustawie o VAT umożliwiające obniżenie podatku należnego. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, który nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego, jak i dla organów administracji skarbowej, które wyjaśniły zasady rozliczania podatku VAT przez Gminę w przypadku realizacji zadań własnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.401.2023.1.PRP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA