REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powiat może odzyskać VAT związany z realizacją zadania turystycznego finansowanego ze środków publicznych?

VAT przy realizacji zadania turystycznego finansowanego ze środków publicznych
VAT przy realizacji zadania turystycznego finansowanego ze środków publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Powiat nie może odzyskać podatku VAT związanych z realizacją zadania z zakresu turystyki, które polegało na rozbudowie infrastruktury turystycznej. Takie stanowisko przedstawiła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w odpowiedzi na wniosek interpretacyjny złożony przez Powiat. KIS argumentuje, że Powiat nie jest podatnikiem VAT i nie realizował zadania w celu wykonywania czynności opodatkowanych, nie przynosząc sobie z tego żadnych korzyści. Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla organów administracji skarbowej, które powinny dokładnie analizować spełnienie przesłanek do odliczenia VAT oraz zwracać uwagę na status podatnika VAT.

VAT przy realizacji zadania turystycznego finansowanego ze środków publicznych

Podatnik, czyli Powiat (...), złożył wniosek o interpretację indywidualną w zakresie możliwości odzyskania uiszczonego podatku VAT związanej z realizacją zadania pn. (...) w ramach zadań własnych z zakresu turystyki. Zadanie to polegało na rozbudowie infrastruktury turystycznej, która miała uzupełnić ofertę turystyczną powiatu. Zadanie było realizowane przez Zespół Szkół im. (...) na terenie budynku, który stanowi własność powiatu i został przekazany w trwały zarząd. Zadanie było finansowane z krajowych środków publicznych oraz środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Powiat wnioskował o możliwość odzyskania uiszczonego podatku VAT z tytułu realizacji tego zadania.

REKLAMA

Powiat nie może odzyskać podatku VAT

W odpowiedzi na pytanie Powiatu, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) przedstawiła swoje stanowisko. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak w przypadku realizacji zadania przez Powiat, nie zostaną spełnione obie przesłanki do odliczenia VAT. Po pierwsze, Powiat jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem VAT, z wyłączeniem czynności w sferze swojej aktywności cywilnoprawnej. Po drugie, zrealizowane zadanie nie było wykorzystywane przez Powiat do wykonywania czynności opodatkowanych, a Powiat nie czerpał i nie będzie czerpał z tego żadnych korzyści. Zatem Powiat nie może odzyskać uiszczonego podatku VAT związanej z realizacją tego zadania.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji prawnej przeprowadzonej przez Krajową Informację Skarbową, wynika, że Powiat nie może odzyskać uiszczonego podatku VAT związanej z realizacją zadania pn. (...). Stanowisko to wynika z braku spełnienia przesłanek do odliczenia VAT - Powiat nie jest podatnikiem VAT, a zadanie nie było wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie przyniosło żadnych korzyści Powiatowi. To oznacza, że Powiat nie będzie mógł skorzystać z odliczenia podatku VAT związanej z realizacją tego zadania. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku podobnych zapytań należy dokładnie analizować spełnienie przesłanek do odliczenia VAT oraz zwracać uwagę na status podatnika VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.209.2023.1.RK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA