REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej podlega opodatkowaniu VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Sprzedaż praw do białych certyfikatów, mimo że opodatkowana, nie umożliwia odliczenia podatku naliczonego.

Przekazanie praw do świadectw efektywności energetycznej a VAT

Powiat, jako czynny podatnik VAT, realizował projekt dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, który obejmował zadania publiczne w zakresie edukacji oraz utrzymania obiektów użyteczności publicznej. Projekt ten nie był wykorzystywany do działalności opodatkowanej, co wykluczało możliwość odliczenia VAT. W trakcie realizacji projektu powiat zawarł umowę z podmiotem gospodarczym na pozyskanie i sprzedaż świadectw efektywności energetycznej, a w związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące obowiązków związanych z podatkiem VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Powiat zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, w którym zapytał, czy przeniesienie na podmiot gospodarczy prawa do pozyskania i sprzedaży białych certyfikatów, uzyskanych jako efekt realizacji inwestycji, stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT oraz czy realizacja inwestycji, której efektem jest zbycie praw majątkowych w postaci białych certyfikatów i wystawienie faktury VAT, daje prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT.

W ocenie wnioskodawcy, przeniesienie praw do pozyskania i zbycia białych certyfikatów na podmiot upoważniony należy traktować jako odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT. W efekcie, zbycie świadectw efektywności energetycznej powinno zostać udokumentowane fakturą VAT.

KIS potwierdza stanowisko powiatu

REKLAMA

Odpowiedź organu podatkowego potwierdziła stanowisko powiatu. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Świadectwa efektywności energetycznej, nie będące towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, w przypadku ich przeniesienia stanowią świadczenie usług. W konsekwencji przeniesienie praw do świadectw efektywności energetycznej jest usługą podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Organy podatkowe szczegółowo omówiły również kwestię odliczenia VAT. Wskazały, że zasadnicze zasady odliczania podatku naliczonego są określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, które mówią, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże w sytuacji powiatu, gdzie inwestycja realizowana była w celach niekomercyjnych i nie była związana z działalnością opodatkowaną, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT. Powiat nie prowadził sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, co uniemożliwiało odzyskanie naliczonego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, sprzedaż świadectw efektywności energetycznej jako usługa wymaga dokumentowania fakturą VAT, a brak związku działalności opodatkowanej z inwestycją wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.504.2023.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA