REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Sprzedaż praw do białych certyfikatów, mimo że opodatkowana, nie umożliwia odliczenia podatku naliczonego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że zwrot podatku wpłaconego przez laureatkę loterii, która nie mogła zrealizować wygranej, nie jest możliwy. W przedmiotowej sprawie wpłacona kwota zryczałtowanego podatku nie stanowiła podatku nienależnego lub podatku zapłaconego w wysokości większej od należnej i w związku z tym nie podlega ona zwrotowi.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że miasto nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od projektu związanego z budową kompleksu turystyczno-rekreacyjnego, który ma zostać udostępniony bezpłatnie, ponieważ projekt ten nie jest wykorzystywany w działalności opodatkowanej.
Podatnik otrzymał zwrot podatku za rok 2011 dotyczący jego zarobków w Kanadzie. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia że zwrot podatku nie stanowi przychodu za rok 2022 i podatnik nie musi go uwzględniać w swoim zeznaniu podatkowym.
REKLAMA
W artykule przedstawiamy problematykę zwrotu podatku naliczonego. Gmina zrealizowała operację w ramach projektu, jednak organy administracji skarbowej uznał, że zwrot podatku nie przysługuje. Artykuł analizuje przepisy podatkowe oraz stanowiska KIS w tej sprawie, wyjaśniając powody braku możliwości zwrotu podatku dla takich podmiotów.
Gmina, której rozbudowa placu zabaw jest współfinansowana przez Samorząd Województwa, próbuje uwzględnić koszt podatku VAT w kosztach projektu. Jednak organ podatkowy wypowiedział się na temat tego zagadnienia, stwierdzając, że gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego VAT ani do jego zwrotu.
Problem dotyczył opodatkowania dywidend otrzymywanych przez polskiego udziałowca z maltańskiej spółki. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą zwrot podatku zapłaconego przez spółkę nie jest opodatkowany w Polsce. Jednakże dywidendy podlegają opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i na Malcie, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z umowy między obydwoma krajami.
REKLAMA
REKLAMA