REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możliwy jest zwrot podatku od niewykorzystanej wygranej z loterii promocyjnej?

Pytanie

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że zwrot podatku wpłaconego przez laureatkę loterii, która nie mogła zrealizować wygranej, nie jest możliwy. W przedmiotowej sprawie wpłacona kwota zryczałtowanego podatku nie stanowiła podatku nienależnego lub podatku zapłaconego w wysokości większej od należnej i w związku z tym nie podlega ona zwrotowi.

Brak możliwości realizacji wygranego vouchera a zwrot podatku

Wnioskodawczyni wygrała loterię promocyjną. Wygraną we wskazanej loterii był voucher o wartości określonej kwoty pieniężnej. Zgodnie z regulaminem loterii laureat zobowiązany był wpłacić określoną kwotę, stanowiącą równowartość podatku dochodowego w wysokości 10% wartości nagrody, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazaną kwotę kobieta wpłaciła na rzecz ww. podmiotu, jednakże ostatecznie wskutek zaistniałych okoliczności osobistych nie zrealizowała wygranego vouchera. Podatniczka nie otrzymała zwrotu wpłaconej kwoty, a organizator loterii poinformował ją o niemożliwości zwrotu wskazanej kwoty, ze względu na jej przekazanie do właściwego urzędu skarbowego.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje jej zwrot podatku, wpłaconego na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, w związku z niemożliwością realizacji wygranego vouchera.

Wnioskodawczyni argumentowała, że skoro nie mogła zrealizować wygranej, nie powinna płacić podatku. Ponieważ nie osiągnęła faktycznego zysku z wygranej, wpłacona kwota podatku powinna być jej zwrócona.

KIS: zwrot zapłaconego podatku jest niemożliwy

KIS uznała stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. W swojej interpretacji organ podatkowy wskazał, że o zaliczeniu przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem. Ponadto, KIS podkreśliła, że podatnik, otrzymując voucher, nabywa prawo do jego realizacji już w momencie otrzymania vouchera, i od tego momentu uzyskuje możliwość swobodnego nim dysponowania.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W przedstawionej przez Panią sytuacji, otrzymała Pani nagrodę w postaci vouchera o wartości x zł. Oznacza to, że była Pani właścicielem vouchera o skonkretyzowanej wartości i jako osoba nagrodzona mogła Pani z niego skorzystać. Co istotne, dla uznania nagrody za przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym - bez znaczenia pozostaje sposób i termin wykorzystania vouchera. Jeśli więc wskutek (...) nie zrealizowała Pani vouchera, nie zmienia to faktu, że voucher został przez Panią wygrany w loterii promocyjnej i w związku z tym, jego wartość podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy. Przychód w tych okolicznościach należy wiązać z otrzymaniem vouchera uprawniającego do skorzystania (...), a nie z ewentualną jego realizacją. Nagroda w postaci vouchera o wartości x zł podlegała więc opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym i bez względu na niewykorzystanie vouchera nie przysługuje Pani zwrot zapłaconego podatku".

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że wpłacona przez podatniczkę kwota zryczałtowanego podatku nie stanowiła podatku nienależnego lub podatku zapłaconego w wysokości większej od należnej i w związku z tym nie podlega ona zwrotowi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.404.2023.1.ENB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA