REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powiat może skorzystać z zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości?

VAT przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiana jest interpretacja indywidualna dotycząca opodatkowania sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa podatkiem VAT. Powiat, będący podatnikiem VAT czynnym, zadał pytanie w sprawie możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT przy planowanej sprzedaży nieruchomości. W odpowiedzi KIS/MF stwierdziło, że powiat powinien być traktowany jako podatnik VAT w zakresie czynności cywilnoprawnych samorządu terytorialnego. Sprzedaż tej nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie odpowiednich przepisów.

VAT przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) sprzedaży nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa. Nieruchomość ta składa się z budynków niemieszkalnych o różnych powierzchniach zabudowy, zlokalizowanych na działce w obrębie geodezyjnym (…) gmina (…). Powiat (…) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, działający w oparciu o ustawę o samorządzie powiatowym. Zgodnie z przepisami, Powiat wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a do zadań własnych Powiatu należy także gospodarka nieruchomościami.

REKLAMA

Planowana jest sprzedaż tej nieruchomości przez Skarb Państwa w drodze przetargu. Nieruchomość ta była wcześniej użytkowana przez Wojewódzki Zakład Weterynarii, a od 2018 roku Skarb Państwa nie poniósł żadnych nakładów na jej ulepszenie. Pytanie zadane przez Powiat dotyczyło możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży tej nieruchomości.

Planowana sprzedaż nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu z VAT

W odpowiedzi na zapytanie Powiatu, KIS/MF stwierdziło, że Powiat powinien być traktowany jako podatnik VAT w zakresie czynności cywilnoprawnych związanych z działalnością samorządu terytorialnego. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, w tym również gruntu zabudowanego budynkami. Przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, zastosowanie mają zasady opodatkowania przewidziane dla budynków znajdujących się na tym gruncie. W przypadku sprzedaży nieruchomości po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, sprzedaż ta podlega zwolnieniu z VAT.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji jest stwierdzenie, że planowana sprzedaż nieruchomości przez Powiat będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT. Powiat będzie traktowany jako podatnik VAT w zakresie czynności cywilnoprawnych związanych z działalnością samorządu terytorialnego. Przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami, zastosowane zostaną zasady opodatkowania przewidziane dla budynków. Sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z VAT, ponieważ od pierwszego zasiedlenia nieruchomości minęło więcej niż dwa lata. Interpretacja ta ma zastosowanie dla Powiatu oraz dla organów administracji skarbowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.332.2023.1.KP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA