REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna działek budowlanych dla dzieci podlega opodatkowaniu VAT? - Interpretacja KIS

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli przy nabyciu działek nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to ich darowizna na rzecz dzieci nie podlega opodatkowaniu VAT. 

Darowizna działek budowlanych

Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne, które nabył drogą darowizny w 1990 roku. Część gruntów rolnych została przeklasyfikowana na działki budowlane z zamiarem sprzedaży. Po uzyskaniu informacji, że sprzedaż tych działek jest traktowana jako działalność gospodarcza według ustawy o VAT, podatnik zgłosił się jako czynny podatnik VAT w marcu 2020 roku. Do dnia dzisiejszego sprzedał już 8 działek budowlanych, a pozostałe 4 zamierza przekazać swoim dzieciom drogą darowizny.

REKLAMA

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytania: Czy transakcję darowizny działek budowlanych (przez czynnego podatnika VAT) na rzecz dzieci należy opodatkować podatkiem VAT 23% w okoliczności kiedy przy nabyciu, nie było prawa do odliczenia podatku naliczonego? Czy można w takich okolicznościach zastosować stawkę zwolnioną?

Czynność darowizny nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, nieodpłatne przekazanie towarów, w tym darowizny, także podlega opodatkowaniu VAT, jeśli przy nabyciu tych towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku, gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu działek budowlanych, ich darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem, zgodnie z interpretacją KIS, transakcja darowizny działek budowlanych na rzecz dzieci nie będzie opodatkowana podatkiem VAT 23%, jeśli przy nabyciu tych działek nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

"Należy wskazać, że art. 7 ust. 2 ustawy określa w jakich sytuacjach nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem możemy mówić o odpłatnej dostawie towarów m.in. gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Mając na uwadze fakt, że przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości z tytułu darowizny w 1990 r. nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zakup nieruchomości nie był opodatkowany podatkiem VAT), darowizna 4 działek budowlanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na fakt, że czynność darowizny nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odpowiedź na pytanie nr 2 jest niezasadne." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji jest stwierdzenie, że podatnik nie musi opodatkować darowizny działek budowlanych na rzecz swoich dzieci podatkiem VAT 23%. Decyzja ta wynika z faktu, że przy nabyciu tych działek podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.499.2022.1.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA