REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rolnik może odliczyć VAT z faktur na budowę magazynu?

magazyn, nieruchomości komercyjne
magazyn, nieruchomości komercyjne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, dotyczącą odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych, użytych do budowy magazynu. Rolnik, będący czynnym podatnikiem VAT, ma prawo odliczyć podatek VAT z faktur, jeśli magazyn będzie wykorzystywany zarówno do celów rolniczych, jak i do wynajmu. 

Budowa magazynu

Osoba fizyczna, będąca rolnikiem i posiadająca gospodarstwo rolne, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu uzyskania interpretacji dotyczącej odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych użytych do budowy magazynu. Osoba ta zamierza wykorzystać magazyn zarówno do celów rolniczych, jak i do wynajmu. W związku z tym zadano pytanie: Czy może Pan dokonać odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego?

REKLAMA

Prawo do obniżenia podatku

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie podatnika przyjął stanowisko, że podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, podatnikowi, który wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli towary i usługi, z których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania tych czynności.

Organ stwierdził, że w opisanej sytuacji warunki odliczenia podatku VAT zostały spełnione, ponieważ podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a zakupione towary i usługi będą wykorzystane do budowy magazynu, który następnie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zarówno w ramach prowadzonej działalności rolniczej, jak i w zakresie wynajmu powierzchni magazynowej.

"W omawianym przypadku z prawa do odliczenia może Pan skorzystać już w okresie realizacji omawianej inwestycji, ponieważ istotny jest tutaj zamiar wykorzystywania budynku magazynowego do przyszłych czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur będzie Panu przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wnioski dla pytającego są następujące:

 • Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych użytych do budowy magazynu, jeśli towary i usługi z tych faktur będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
 • Podatnik może odliczyć podatek VAT zarówno w ramach prowadzonej działalności rolniczej, jak i w przypadku wynajmu magazynu osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub spółkom.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.638.2022.2.AMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA