REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rolnik może odliczyć VAT z faktur na budowę magazynu?

magazyn, nieruchomości komercyjne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, dotyczącą odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych, użytych do budowy magazynu. Rolnik, będący czynnym podatnikiem VAT, ma prawo odliczyć podatek VAT z faktur, jeśli magazyn będzie wykorzystywany zarówno do celów rolniczych, jak i do wynajmu. 

Budowa magazynu

Osoba fizyczna, będąca rolnikiem i posiadająca gospodarstwo rolne, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu uzyskania interpretacji dotyczącej odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych użytych do budowy magazynu. Osoba ta zamierza wykorzystać magazyn zarówno do celów rolniczych, jak i do wynajmu. W związku z tym zadano pytanie: Czy może Pan dokonać odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na zakup towarów i usług, które zostaną wykorzystane w celu budowy budynku magazynowego?

REKLAMA

Prawo do obniżenia podatku

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie podatnika przyjął stanowisko, że podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, podatnikowi, który wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli towary i usługi, z których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania tych czynności.

Organ stwierdził, że w opisanej sytuacji warunki odliczenia podatku VAT zostały spełnione, ponieważ podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a zakupione towary i usługi będą wykorzystane do budowy magazynu, który następnie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zarówno w ramach prowadzonej działalności rolniczej, jak i w zakresie wynajmu powierzchni magazynowej.

"W omawianym przypadku z prawa do odliczenia może Pan skorzystać już w okresie realizacji omawianej inwestycji, ponieważ istotny jest tutaj zamiar wykorzystywania budynku magazynowego do przyszłych czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur będzie Panu przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wnioski dla pytającego są następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych użytych do budowy magazynu, jeśli towary i usługi z tych faktur będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
  • Podatnik może odliczyć podatek VAT zarówno w ramach prowadzonej działalności rolniczej, jak i w przypadku wynajmu magazynu osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub spółkom.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.638.2022.2.AMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA