REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy hodowla ptaszników jako rolnik ryczałtowy zwalnia z opodatkowania VAT?

Hodowla ptaszników a VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł przedstawia interpretację prawną dotyczącą zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży ptaszników przez rolnika ryczałtowego. Wnioskodawca, który prowadzi działalność gospodarczą, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania potwierdzenia, czy sprzedaż ptaszników pochodzących z własnej hodowli podlega zwolnieniu z VAT.

Hodowla ptaszników a VAT

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od grudnia 2020 r., poprzez swój sklep, w którym sprzedaje ptaszniki oraz inne towary. Wartość netto sprzedaży ptaszników w 2022 i 2023 roku nie przekracza 200 tys. zł, natomiast łączna wartość sprzedaży wszystkich towarów w tych latach przekracza ten limit. Wnioskodawca hoduje większość ptaszników, ale około 1% ptaszników kupuje od innych hodowców nieprowadzących działalności gospodarczej. Hodowla ptaszników odbywa się w pomieszczeniach domowych, a ptaszniki są trzymane w odpowiednich warunkach. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT w związku z dokonywaną sprzedażą ptaszników pochodzących z własnej hodowli

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on mógł korzystać ze zwolnienia z opodatkowania przy sprzedaży ptaszników na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. KIS potwierdza to stanowisko i podkreśla, że sprzedaż ptaszników przez rolnika ryczałtowego, pochodzących z własnej działalności rolniczej, jest zwolniona z podatku VAT. Dodatkowo, sprzedaż ptaszników nie wlicza się do limitu 200 tys. zł, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podsumowanie

Wnioskodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia z opodatkowania przy sprzedaży ptaszników, jako rolnik ryczałtowy, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Sprzedaż ptaszników pochodzących z własnej hodowli nie podlega opodatkowaniu VAT, a także nie wlicza się do limitu 200 tys. zł. Interpretacja ta ma zastosowanie dla Wnioskodawcy oraz innych rolników ryczałtowych prowadzących hodowlę ptaszników.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.27.2023.2.KFK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA