REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizacja imprezy kulturalnej przez muzeum jest zwolniona od podatku VAT?

Wirtualne Muzeum Gazownictwa
Wirtualne Muzeum Gazownictwa

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że usługa organizacji imprezy kulturalnej przez muzeum, na którą nie były sprzedawane bilety, powinna być traktowana jako zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługa organizacji imprezy

Podatnikiem w tym przypadku jest muzeum, które jest samorządową instytucją kultury utworzoną przez Radę Powiatu. Muzeum zorganizowało imprezę kulturalną w ramach II Festiwalu Kultury. Impreza odbyła się 16 września 2022 r. Wstęp na imprezę był wolny, nie były sprzedawane bilety. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej przeznacza się na finansowanie działalności kulturalnej instytucji. Za organizację wydarzenia muzeum dostało wynagrodzenie. Muzeum wystawiło fakturę za usługę organizacji tej imprezy i zapytało, czy usługa ta powinna być zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że usługa organizacji imprezy kulturalnej jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazano, że muzeum jest wpisane do rejestru instytucji kultury i prowadzi działalność kulturalną na podstawie odrębnych przepisów dotyczących muzeów. Ponadto, zaznaczono, że zwolnienie to nie ma zastosowania do wstępu na spektakle, koncerty i imprezy artystyczne, lecz w przypadku muzeum nie było sprzedaży biletów wstępu na imprezę, a jedynie sprzedaż usługi organizacji imprezy.

"Ponadto w analizowanej sprawie nie ma zastosowanie wyłączenie określone w art. 43 ust. 19 ustawy, gdyż wstęp na imprezę był wolny, nie sprzedawano biletów wstępu. Spełniony jest również warunek określony w art. 43 ust. 18 ustawy, ponieważ jak wynika z treści wniosku uzyskane przez Muzeum dochody przeznaczane są na finansowanie działalności kulturalnej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, usługa organizacji imprezy kulturalnej przez muzeum powinna być zwolniona od podatku VAT. Oznacza to, że muzeum nie będzie musiało naliczać VAT od tej usługi. Dla muzeum oznacza to oszczędność finansową i ułatwienie w prowadzeniu działalności kulturalnej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.476.2022.2.WH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA