Czy polski podatnik VAT, zarejestrowany do VAT UE. musi naliczać VAT od zakupu produktów rolnych od czeskiego rolnika, który nie jest zarejestrowany do VAT UE?

REKLAMA
REKLAMA
Czynny podatnik VAT zarejestrowany do VAT UE zamierza nabyć towary z Czech
Wnioskodawcą jest czynny podatnik VAT zarejestrowany do VAT UE. Zamierza nabywać towary od indywidualnego czeskiego rolnika w celu dalszej odsprzedaży na terenie Polski. Czeski rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest zarejestrowany do VAT UE w Polsce ani w Czechach. Nabywane towary nie są nowymi środkami transportu ani wyrobami akcyzowymi, lecz płodami rolnymi.
REKLAMA
W związku z tym, polski podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z zapytaniem, dotyczącym obowiązków podatkowych związanych z tą transakcją:
1.Czy z tytułu tej transakcji Wnioskodawca powinien rozpoznać jakiś obowiązek naliczenia VAT należnego, czy powinien tą transakcję wykazać w części deklaracyjnej albo ewidencyjnej pliku JPK_VAT? Jeśli tak, to gdzie?
2.Czy taką transakcję należy wykazać w deklaracji VAT-UE?
Brak VAT
REKLAMA
Zdaniem Dyrektora KIS, z tytułu tej transakcji Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczenia VAT należnego. Z kolei co do deklaracji VAT-UE, organ stwierdził, że transakcję takiej nie należy wykazywać. Kontrahent Wnioskodawcy nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada aktywnego numeru VAT-UE w swoim kraju.
"W związku z tym, że towary będą Państwo nabywać od indywidualnego czeskiego rolnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej to nie zostaje spełniony wymóg, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 2, stanowiący, że dokonujący dostawy jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a. W związku z tym transakcja nabycia płodów rolnych, o której mowa we wniosku nie może zostać uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uregulowane w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Co więcej, opisana we wniosku transakcja nie wpisuje się również pod inne czynności mieszczące się w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z tym nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym nabycie to nie będzie rodziło obowiązku naliczenia podatku. (…) Jak zostało wykazane, Państwa transakcja, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (ani żadnej innej transakcji wewnątrzwspólnotowej). W związku z tym, nie wykazują Państwo opisanego we wniosku nabycia w deklaracji VAT-UE." - wskazał organ.
Podsumowanie
Według stanowiska Dyrektora KIS, Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczania VAT należnego z tytułu tej transakcji i nie musi jej wykazywać ani w pliku JPK_VAT, ani w deklaracji VAT-UE. Przepisy ustawy o VAT nie nakładają takiego obowiązku w przypadku transakcji tego typu.
Dla Wnioskodawcy oznacza to, że nie musi uwzględniać tej transakcji w swoich rozliczeniach podatkowych, co może wpływać na uproszczenie jego obowiązków podatkowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA