REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polski podatnik VAT, zarejestrowany do VAT UE. musi naliczać VAT od zakupu produktów rolnych od czeskiego rolnika, który nie jest zarejestrowany do VAT UE?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku transakcji nabywania towarów przez czynnego podatnika VAT, zarejestrowanego do VAT UE od czeskiego rolnika, który nie jest zarejestrowany, nie ma konieczności naliczania VAT należnego, ani konieczności wykazania tej transakcji w plikach JPK_VAT i deklaracji VAT-UE. 

Czynny podatnik VAT zarejestrowany do VAT UE zamierza nabyć towary z Czech

Wnioskodawcą jest czynny podatnik VAT zarejestrowany do VAT UE. Zamierza nabywać towary od indywidualnego czeskiego rolnika w celu dalszej odsprzedaży na terenie Polski. Czeski rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest zarejestrowany do VAT UE w Polsce ani w Czechach. Nabywane towary nie są nowymi środkami transportu ani wyrobami akcyzowymi, lecz płodami rolnymi.

REKLAMA

W związku z tym, polski podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z zapytaniem, dotyczącym obowiązków podatkowych związanych z tą transakcją:

1.Czy z tytułu tej transakcji Wnioskodawca powinien rozpoznać jakiś obowiązek naliczenia VAT należnego, czy powinien tą transakcję wykazać w części deklaracyjnej albo ewidencyjnej pliku JPK_VAT? Jeśli tak, to gdzie?

2.Czy taką transakcję należy wykazać w deklaracji VAT-UE? 

Brak VAT

REKLAMA

Zdaniem Dyrektora KIS, z tytułu tej transakcji Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczenia VAT należnego. Z kolei co do deklaracji VAT-UE, organ stwierdził, że transakcję takiej nie należy wykazywać. Kontrahent Wnioskodawcy nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada aktywnego numeru VAT-UE w swoim kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W związku z tym, że towary będą Państwo nabywać od indywidualnego czeskiego rolnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej to nie zostaje spełniony wymóg, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 2, stanowiący, że dokonujący dostawy jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a. W związku z tym transakcja nabycia płodów rolnych, o której mowa we wniosku nie może zostać uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uregulowane w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Co więcej, opisana we wniosku transakcja nie wpisuje się również pod inne czynności mieszczące się w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z tym nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym nabycie to nie będzie rodziło obowiązku naliczenia podatku. (…) Jak zostało wykazane, Państwa transakcja, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (ani żadnej innej transakcji wewnątrzwspólnotowej). W związku z tym, nie wykazują Państwo opisanego we wniosku nabycia w deklaracji VAT-UE." - wskazał organ.  

Podsumowanie

Według stanowiska Dyrektora KIS, Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczania VAT należnego z tytułu tej transakcji i nie musi jej wykazywać ani w pliku JPK_VAT, ani w deklaracji VAT-UE. Przepisy ustawy o VAT nie nakładają takiego obowiązku w przypadku transakcji tego typu. 

Dla Wnioskodawcy oznacza to, że nie musi uwzględniać tej transakcji w swoich rozliczeniach podatkowych, co może wpływać na uproszczenie jego obowiązków podatkowych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.249.2023.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA