REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dochody z produkcji rolnej mogą być opodatkowane według norm szacunkowych?

rolnik plony rolnictwo agrobiznes wieś
rolnik plony rolnictwo agrobiznes wieś
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w rodzinnych gospodarstwach rolnych mogą być opodatkowane na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, o ile spełnione są określone warunki dotyczące limitu przychodów.

Małżeństwo rolników ryczałtowych

Zainteresowani to małżeństwo rolników ryczałtowych w Polsce. Prowadzą wspólne gospodarstwo rolne z hodowlą drobiu, planując rozliczać podatek PIT od dochodów z gospodarstwa na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku. Przychody z gospodarstwa w 2023 roku przekroczyły próg 2 000 000 euro.

REKLAMA

Wnioskodawcy zapytali, czy mogą opodatkować dochody z gospodarstwa na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, jeśli:

 1. Tylko jeden z małżonków uzyskuje przychody poniżej 2 000 000 euro.

 2. Łączne przychody z gospodarstwa przekraczają 2 000 000 euro.

 3. Jeden z małżonków otrzymuje faktury VAT RR, a przychód z gospodarstwa jest niższy niż 4 mln euro.

Wnioskodawcy argumentowali, że wszystkie warunki są spełnione i opierali swoje stanowisko na przepisach prawa podatkowego.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej 

REKLAMA

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska wnioskodawców. Organ uznał, że zainteresowana i jej mąż będą mieli prawo w 2024 roku do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej z rodzinnego gospodarstwa rolnego na podstawie norm szacunkowych, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

W przypadku małżeństwa organ podatkowy zaznaczył, że każdy z małżonków powinien ustalić limit przychodów netto z działów specjalnych produkcji rolnej, który wynosi równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro, aby określić, czy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli suma przychodów netto każdego z małżonków nie przekroczy tego limitu, nie będą mieli obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w prowadzonym przez siebie rodzinnym gospodarstwie rolnym. Małżonkowie będą mogli wybrać metodę określenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych.

"Wobec powyższego, analiza okoliczności opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w kontekście omówionych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że limit przychodów netto uzyskanych w ramach gospodarstwa rolnego w kwocie 2 000 000 euro, o którym mowa w cytowanym art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązujących do założenia ksiąg rachunkowych - dotyczy każdego z Państwa odrębnie.

Zatem jeżeli suma przychodów netto osiągniętych w 2023 r. przez każdego z Państwa odrębnie, proporcjonalnie do udziału w zysku będzie niższa niż równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro to - w świetle przepisów o rachunkowości - nie będzie ciążył zarówno na Pani, jak i na Panu obowiązek prowadzenia w 2024 r. ksiąg rachunkowych w prowadzonym rodzinnym gospodarstwie rolnym, pomimo osiągnięcia wspólnie przychodów netto powyżej równowartości w walucie polskiej 2.000.000 euro." - wskazał organ.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ poprawnie wyjaśnił, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej są traktowane inaczej niż inne dochody z działalności rolniczej i mogą być ustalane na podstawie norm szacunkowych. Organ również prawidłowo wskazał, że limit przychodów netto 2 000 000 euro dotyczy każdego z małżonków odrębnie, co pozwoliło na trafne określenie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Źródło: Możliwość opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej z rodzinnego gospodarstwa rolnego na podstawie norm szacunkowych. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.527.2023.2.MJ 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA