REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dochody z produkcji rolnej mogą być opodatkowane według norm szacunkowych?

rolnik plony rolnictwo agrobiznes wieś
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w rodzinnych gospodarstwach rolnych mogą być opodatkowane na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, o ile spełnione są określone warunki dotyczące limitu przychodów.

Małżeństwo rolników ryczałtowych

Zainteresowani to małżeństwo rolników ryczałtowych w Polsce. Prowadzą wspólne gospodarstwo rolne z hodowlą drobiu, planując rozliczać podatek PIT od dochodów z gospodarstwa na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku. Przychody z gospodarstwa w 2023 roku przekroczyły próg 2 000 000 euro.

REKLAMA

Wnioskodawcy zapytali, czy mogą opodatkować dochody z gospodarstwa na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, jeśli:

  1. Tylko jeden z małżonków uzyskuje przychody poniżej 2 000 000 euro.

  2. Łączne przychody z gospodarstwa przekraczają 2 000 000 euro.

  3. Jeden z małżonków otrzymuje faktury VAT RR, a przychód z gospodarstwa jest niższy niż 4 mln euro.

Wnioskodawcy argumentowali, że wszystkie warunki są spełnione i opierali swoje stanowisko na przepisach prawa podatkowego.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej 

REKLAMA

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska wnioskodawców. Organ uznał, że zainteresowana i jej mąż będą mieli prawo w 2024 roku do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej z rodzinnego gospodarstwa rolnego na podstawie norm szacunkowych, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

W przypadku małżeństwa organ podatkowy zaznaczył, że każdy z małżonków powinien ustalić limit przychodów netto z działów specjalnych produkcji rolnej, który wynosi równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro, aby określić, czy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli suma przychodów netto każdego z małżonków nie przekroczy tego limitu, nie będą mieli obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w prowadzonym przez siebie rodzinnym gospodarstwie rolnym. Małżonkowie będą mogli wybrać metodę określenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wobec powyższego, analiza okoliczności opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w kontekście omówionych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że limit przychodów netto uzyskanych w ramach gospodarstwa rolnego w kwocie 2 000 000 euro, o którym mowa w cytowanym art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązujących do założenia ksiąg rachunkowych - dotyczy każdego z Państwa odrębnie.

Zatem jeżeli suma przychodów netto osiągniętych w 2023 r. przez każdego z Państwa odrębnie, proporcjonalnie do udziału w zysku będzie niższa niż równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro to - w świetle przepisów o rachunkowości - nie będzie ciążył zarówno na Pani, jak i na Panu obowiązek prowadzenia w 2024 r. ksiąg rachunkowych w prowadzonym rodzinnym gospodarstwie rolnym, pomimo osiągnięcia wspólnie przychodów netto powyżej równowartości w walucie polskiej 2.000.000 euro." - wskazał organ.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ poprawnie wyjaśnił, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej są traktowane inaczej niż inne dochody z działalności rolniczej i mogą być ustalane na podstawie norm szacunkowych. Organ również prawidłowo wskazał, że limit przychodów netto 2 000 000 euro dotyczy każdego z małżonków odrębnie, co pozwoliło na trafne określenie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Źródło: Możliwość opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej z rodzinnego gospodarstwa rolnego na podstawie norm szacunkowych. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.527.2023.2.MJ 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA