REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gospodarstwa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można odliczyć VAT w związku z budową, modernizacją, wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową, modernizacją, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego, jednak tylko w części, w jakiej obiekt ten wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. 

Czy dochody z produkcji rolnej mogą być opodatkowane według norm szacunkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w rodzinnych gospodarstwach rolnych mogą być opodatkowane na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, o ile spełnione są określone warunki dotyczące limitu przychodów.

Czy wynajmując pokoje agroturystyczne w budynku użyczonym przez żonę, można skorzystać z ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi podatkowej dla wynajmu pokoi gościnnych na wsi, ponieważ budynek nie spełnia wymogów co do położenia na gruntach rolnych i jest użyczony przez osobę, która nie posiada gospodarstwa rolnego, co skutkuje koniecznością opodatkowania jego przychodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Czy sprzedaż działki rolnej przed upływem 5 lat od nabycia podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż działki rolnej przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto może być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że grunt zachowa charakter rolny.

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej stanowiącej część gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości rolnej, będącej częścią gospodarstwa rolnego, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha zwalnia z zapłaty PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakupiona działka rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy przychody z produkcji pelletu z własnej słomy podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą opodatkowania sprzedaży pelletu wyprodukowanego z własnej słomy rolniczej. Według organu, taka działalność mieści się w ramach działalności rolniczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Czy wspólny rachunek bankowy przy rozdzielności majątkowej wymaga zeznań podatkowych?

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą składania zeznań podatkowych i umów darowizny przy posiadaniu wspólnego rachunku bankowego przez małżonków z rozdzielnością majątkową. Według KIS, korzystanie ze środków pieniężnych znajdujących się na takim koncie nie jest darowizną, jeśli służy jedynie do finansowania potrzeb domowych. 

REKLAMA

Czy sprzedaż gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego jest zwolnienia z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy jedynie sprzedaży gruntów, które nie utraciły charakteru rolnego. W przypadku sprzedaży łąki, która będzie wykorzystywana przez nabywcę w innych celach, podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy pieniądze od małżonka na utrzymanie gospodarstwa domowego to darowizna?

W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki pieniężne otrzymywane od małżonka na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie podlegają opodatkowaniu jako darowizna.

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego otrzymanego w darowiźnie jest opodatkowana?

Czy przyjęcie zadatku na poczet przyszłej sprzedaży gruntu będzie opodatkowane? Czy przeniesienie własności gruntu nabytego drogą darowizny będzie opodatkowane podatkiem dochodowym? Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dostarcza odpowiedzi na te pytania.

Czy wynajem pokoi gościnnych na terenach wiejskich zwalnia z podatku dochodowego? Jakie są zasady i czy należy zgłaszać taki wynajem do urzędu skarbowego?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że dochody uzyskane z wynajmu do 5 pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Organ wskazał warunki, które należy spełnić, by móc skorzystać z tego zwolnienia. Artykuł omawia również kwestię obowiązku zgłoszenia takiego wynajmu do urzędu skarbowego.

Czy sprzedaż działki rolnej pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego? Interpretacja KIS/MF

W artykule omawia się interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnych. Spółka X sp. z o.o., zajmująca się sprzedażą hurtową owoców i warzyw, zgłosiła wniosek o zwolnienie podatkowe w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości gruntowej wykorzystywanej wcześniej na cele rolnicze. Czy Spółka może skorzystać z tego zwolnienia, mimo że sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia? Zapoznajmy się z analizą stanowiska KIS oraz przesłankami zwolnienia, które zostały przedstawione w tym artykule.

Czy dochód ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego objętej umową dzierżawy jest zwolniony z podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą opodatkowania dochodu ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego. Według stanowiska KIS, ten rodzaj dochodu nie będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA