REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT w związku z budową, modernizacją, wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego?

VAT

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową, modernizacją, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego, jednak tylko w części, w jakiej obiekt ten wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. 

Wydatki związane z hotelem pracowniczym a VAT

Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym prowadzącym działalność w zakresie produkcji owoców jagodowych. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej. Z uwagi na brak pracowników na lokalnym rynku mężczyzna zamierza zatrudniać do pracy przyjezdnych Polaków oraz cudzoziemców. Praca ma charakter sezonowy i trwa przez okres około 3-6 miesięcy w roku. Celem zakwaterowania pracowników rolnik rozpoczął realizację inwestycji polegającej na budowie hotelu pracowniczego. W przyszłości podatnik będzie ponosił wydatki związane z rozbudową i modernizacją ww. hotelu, celem zwiększenia liczby miejsc noclegowych. Zakwaterowanie będzie udostępniane nieodpłatnie na czas zbioru owoców i przygotowania roślin do zbiorów. Budynek przeznaczony na hotel pracowniczy nie będzie wykorzystywany na inne cele zarobkowe. Poza sezonem będzie wykorzystywany do prowadzenia bezpośredniej produkcji sadowniczej, tj. w przeszklonych pomieszczeniach hotelu zostaną umieszczone sadzonki, w celu ich dalszego wzrostu, dzięki czemu będzie możliwe skrócenie okresu dorastania roślin.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach związanych z budową, modernizacją, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego.

Podatnik był zdania, że w przedstawionym stanie faktycznym będzie przysługiwało mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z budową, modernizacją, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego. Argumentował, że wydatki związane z ww. inwestycją są niezbędne do zachowania źródła przychodu z opodatkowanej sprzedaży owoców. Brak pracowników sezonowych wpłynąłby negatywnie na jego działalność gospodarczą i mógłby prowadzić do jej zamknięcia.

Ograniczona możliwość odliczenia VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje wyłącznie w tej części, w jakiej hotel wykorzystywany jest do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, powołując się na odpowiednie przepisy ustawy o VAT oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zauważył, że w przedmiotowej sprawie, nieodpłatne udostępnienie zatrudnionym pracownikom hotelu pracowniczego jako miejsca zakwaterowania na czas zbioru owoców i przygotowania roślin do zbiorów, stanowić będzie nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy oraz odpowiednich przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na hotel pracowniczy tylko wtedy, gdy jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Z uwagi na powyższe w okresie, gdy hotel pracowniczy jest wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od kosztów związanych z tym budynkiem.

"W tym konkretnym przypadku hotel pracowniczy wykorzystywany będzie przez Pana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT w okresie poza zbiorem owoców, kiedy będzie służył do przechowywania sadzonek celem ich dalszego wzrostu. Natomiast w pozostałym okresie tj. w okresie, w którym w hotelu pracowniczym zakwaterowani będą Pana pracownicy, prawo do odliczenia podatku VAT Panu nie przysługuje. Ponownie należy bowiem wskazać, że w tym okresie nieodpłatne udostępnienie hotelu pracowniczego zatrudnionym pracownikom stanowi nieodpłatne świadczenie usług związane z Pana działalnością gospodarczą, które w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT" - podsumował organ.

Źródło: Prawo do odliczenia od budowy, modernizacji, podstawowego wyposażenia oraz bieżącego utrzymania hotelu pracowniczego. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.581.2023.1.LM - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA