Czy wspólny rachunek bankowy przy rozdzielności majątkowej wymaga zeznań podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Wspólny rachunek bankowy, a darowizny
Wniosek o interpretację złożyła żona, która ma wspólny rachunek bankowy z mężem. Mąż przekazuje na ten rachunek część swojego dochodu, który pochodzi z Czech. Para małżonków ma również rozdzielność majątkową, a mąż podarował żonie połowę kupionego przez siebie mieszkania. Środki zgromadzone na wspólnym koncie są wykorzystywane na potrzeby domowe, takie jak opłaty, utrzymanie oraz remont mieszkania. Żadne z małżonków nie korzysta ze środków małżonka w celu wzbogacenia się czy zakupu wartościowych dóbr na indywidualne potrzeby.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zwróciła się do KIS z pytaniem, czy przy przelaniu przez męża środków na wspólne konto na utrzymanie domu, trzeba składać deklarację SD-Z2 oraz zawierać umowę darowizny z mężem. Zdaniem wnioskodawczyni sam fakt bycia współwłaścicielem konta bankowego przy istniejącej rozdzielności majątkowej małżeńskiej, nie oznacza, że uprawnienie do dysponowania środkami pieniężnymi pochodzącymi z odrębnych majątków jest darowizną i że z tego tytułu na gruncie przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn powstają jakiekolwiek obowiązki podatkowe.
KIS: nie ma obowiązku skaładania SD-Z2
Krajowa Informacja Skarbowa w wydanej interpretacji zgodziła się ze zdaniem wnioskodawczyni. Posiadanie wspólnego rachunku bankowego przy istniejącej rozdzielności majątkowej nie oznacza, że korzystanie ze środków pochodzących z odrębnych majątków jest darowizną. Uprawnienie do dysponowania środkami na wspólnym koncie służy jedynie do zaspokajania potrzeb domowych. W związku z tym nie ma obowiązku składania zeznań podatkowych SD-Z2 ani podpisywania umów darowizny przy każdym przelaniu środków na wspólne konto przez któregoś z małżonków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.