Czy hodowla pijawek w Polsce jest zwolniona z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Hodowla pijawek a podatek
Osoba fizyczna, obywatel Polski, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na hodowli pijawek w warunkach laboratoryjnych od 1 grudnia 2022 r. Hodowla jest sklasyfikowana w PKD pod kodem 01.49Z - Chów i hodowla zwierząt pozostałych. Po zakupie i rozmnożeniu pijawek, hodowlane pijawki będą sprzedawane po kilku miesiącach. Osoba nie jest zarejestrowanym płatnikiem VAT i prowadząc hodowlę korzysta z lokalu wynajętego i do tego przystosowanego. Zakup pijawek jest dokonywany jednorazowo, a sprzedaż odbywa się tylko i wyłącznie wyhodowanych przez osobę pijawek.
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem, czy taka działalność może być uznana za działalność rolniczą, a tym samym czy może korzystać ze zwolnienia od podatku.
Hodowla pijawek jako działalność rolnicza
REKLAMA
KIS w swojej interpretacji stwierdził, że hodowla pijawek w warunkach laboratoryjnych i sprzedaż pijawek z własnej hodowli jest działalnością rolniczą. W konsekwencji, wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy w zakresie sprzedaży hodowlanych pijawek pochodzących z własnej działalności rolniczej korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy w powiązaniu z art. 2 pkt 15 ustawy o podatku o towarów i usług.
Interpretacja KIS jest zgodna z przepisami, które definiują działalność rolniczą jako wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. W tym kontekście, hodowla pijawek jest uznawana za działalność rolniczą, a wnioskodawca spełnia definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.