REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rolnik ryczałtowy musi wystawić fakturę przy sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty?

VAT, faktura
VAT, faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty dla rolnika będącego zwolnionym z VAT, Wnioskodawca powinien wystawić fakturę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. 

Sprzedaż materiału siewnego w postaci słonecznika ozdobnego

Pewien rolnik ryczałtowy sprzedaje materiał siewny słonecznika ozdobnego na kwiat cięty drugiemu rolnikowi ryczałtowemu. 

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca zauważył, że zgodnie z art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli nabywca zażąda faktury, sprzedawca ma obowiązek taką mu wystawić, nawet jeżeli faktura jest zwolniona, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 i art. 113 ust. 1 i 9. Faktury dotyczą sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego z przeznaczeniem na kwiat cięty. Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa wymaga od rolników, którzy korzystają z premii na restrukturyzację małych gospodarstw, dokumentu sprzedaży (faktury) rolników, którzy sprzedają im materiał siewny słonecznika ozdobnego na kwiat cięty. 

Zadane pytanie brzmiało: Czy w przypadku sprzedaży materiału siewnego w postaci słonecznika ozdobnego na kwiat cięty drugiemu rolnikowi ryczałtowemu, który zażąda faktury wystawia mu Pan fakturę i czy w przypadku sprzedaży rolnikowi zwolnionemu z VAT Pan jako sprzedający wystawia fakturę i wykazuje podstawę zwolnienia o podatku VAT art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT? 

Sprzedawca może wystawić fakturę 

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że w przypadku sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty rolnikowi będącemu zwolnionym z VAT, sprzedawca może wystawić fakturę zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

REKLAMA

"Należy jednakże zauważyć, że w przypadku dokumentowania sprzedaży produktów rolnych lub usług rolniczych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT czynnymi, Wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy (zwolniony z obowiązku wystawiania – również na żądanie nabywców – faktur dokumentujących dokonywaną przez niego sprzedaż produktów rolnych i usług rolniczych) będzie mógł taką fakturę – mimo braku ustawowego obowiązku – wystawiać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że będzie miał Pan prawo udokumentować fakturą sprzedaż materiału siewnego słonecznika ozdobnego realizowaną na rzecz rolnika ryczałtowego, w której jako podstawę zwolnienia od podatku wskaże Pan art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że rolnik ryczałtowy sprzedający materiał siewny słonecznika ozdobnego na kwiat cięty drugiemu rolnikowi ryczałtowemu, który zażąda faktury, powinien wystawić fakturę. 

Jeśli nabywca jest zwolniony z VAT, sprzedawca może wykazać podstawę zwolnienia z podatku VAT na fakturze zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.518.2022.1.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA