REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi chowu koni mogą być zwolnione z VAT?

rolnik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi chowu koni świadczone przez rolnika ryczałtowego, w ramach działalności rolniczej są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Usługi chowu koni a VAT

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. Wnioskodawca jest właścicielem 10 ha ziemi na własność oraz dzierżawi dodatkowe 4 ha, na których przede wszystkim uprawiane są łąki na siano dla koni. Na 6 ha wygrodzonych terenów znajdują się pastwiska z wiatami dla koni – zarówno własnych, jak i przebywających na tzw. pensjonacie. W gospodarstwie planowana jest także budowa budynku z boksami dla koni. W pensjonacie znajdują się różne instalacje wspomagające chów koni, takie jak ujeżdżalnia czy lonżownik. Jako rolnik ryczałtowy mężczyzna nie prowadzi ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Podatnik skierował pytanie do KIS czy usługa chowu koni może korzystać ze zwolnienia z VAT. Stanowisko wnioskodawcy polega na przekonaniu, że świadczone przez niego usługi, w ramach działalności rolniczej jako rolnika ryczałtowego, powinny być zwolnione z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. 

KIS: usługi chowu koni są zwolnione z VAT 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność wnioskodawcy, polegająca na świadczeniu usług chowu koni (prowadzenia pensjonatu dla koni), kwalifikuje się do zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT. Jednakże rolnicy ryczałtowi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie świadczenia usług rolniczych, które nie obejmują usług weterynaryjnych, podkuwania koni czy prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich. 

Organ podatkowy podkreślił, że świadczone przez wnioskodawcę usługi chowu koni zostały sklasyfikowane do odpowiedniego grupowania PKWiU jako usługi wspomagające chów i hodowlę zwierząt gospodarskich. Działalność ta, zgodnie z przedstawionym opisem, obejmowała m.in. zapewnienie miejsca na pastwisku, obsługę stajenną, karmienie, czy zapewnienie ruchu dla koni. Według KIS, świadczone usługi przez mężczyznę w całości mieściły się w ramach zdefiniowanych usług rolniczych, które uprawniają do zwolnienia z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.40.2024.2.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA