Czy usługi chowu koni mogą być zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi chowu koni a VAT
Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. Wnioskodawca jest właścicielem 10 ha ziemi na własność oraz dzierżawi dodatkowe 4 ha, na których przede wszystkim uprawiane są łąki na siano dla koni. Na 6 ha wygrodzonych terenów znajdują się pastwiska z wiatami dla koni – zarówno własnych, jak i przebywających na tzw. pensjonacie. W gospodarstwie planowana jest także budowa budynku z boksami dla koni. W pensjonacie znajdują się różne instalacje wspomagające chów koni, takie jak ujeżdżalnia czy lonżownik. Jako rolnik ryczałtowy mężczyzna nie prowadzi ksiąg rachunkowych.
REKLAMA
Podatnik skierował pytanie do KIS czy usługa chowu koni może korzystać ze zwolnienia z VAT. Stanowisko wnioskodawcy polega na przekonaniu, że świadczone przez niego usługi, w ramach działalności rolniczej jako rolnika ryczałtowego, powinny być zwolnione z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
KIS: usługi chowu koni są zwolnione z VAT
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność wnioskodawcy, polegająca na świadczeniu usług chowu koni (prowadzenia pensjonatu dla koni), kwalifikuje się do zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT. Jednakże rolnicy ryczałtowi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie świadczenia usług rolniczych, które nie obejmują usług weterynaryjnych, podkuwania koni czy prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich.
Organ podatkowy podkreślił, że świadczone przez wnioskodawcę usługi chowu koni zostały sklasyfikowane do odpowiedniego grupowania PKWiU jako usługi wspomagające chów i hodowlę zwierząt gospodarskich. Działalność ta, zgodnie z przedstawionym opisem, obejmowała m.in. zapewnienie miejsca na pastwisku, obsługę stajenną, karmienie, czy zapewnienie ruchu dla koni. Według KIS, świadczone usługi przez mężczyznę w całości mieściły się w ramach zdefiniowanych usług rolniczych, które uprawniają do zwolnienia z VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.