REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?

Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, który będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Organ podatkowy wyjaśnia, że spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku, jeśli budynek będzie służył opodatkowanym czynnościom. Posiadanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne, ale spółka musi terminowo obniżyć podatek należny. W przypadku niedotrzymania terminu, można dokonać korekty deklaracji podatkowej.

Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur na budowę budynku w celu opodatkowanej działalności gospodarczej?

Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem VAT, planuje prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. W celu realizacji tego planu, Wnioskodawca zamierza zbudować budynek "biurowo-mieszkalny" na dzierżawionym gruncie. Wnioskodawca dzierżawi grunt od Wspólników, którzy są właścicielami nieruchomości. W okresie trwania umowy dzierżawy, Spółka będzie miała wyłączne prawo do pobierania pożytków z budynku oraz będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie. Wnioskodawca skierował pytanie do organu podatkowego, dotyczące prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, który będzie wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT, jeśli budynek będzie służył opodatkowanym czynnościom

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, organ podatkowy (KIS lub MF) przedstawił swoje stanowisko. Organ podatkowy powołał się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które regulują możliwość odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem organu podatkowego, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, pod warunkiem, że ten budynek będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Organ podatkowy nie związał prawa do odliczenia podatku naliczonego z posiadaniem pozwolenia na budowę.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji organu podatkowego wnioski są następujące:

  • Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, pod warunkiem, że ten budynek będzie wykorzystywany do opodatkowanych czynności gospodarczych.
  • Posiadanie pozwolenia na budowę nie jest warunkiem koniecznym do odliczenia podatku naliczonego.
  • Spółka powinna terminowo obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku.
  • W przypadku nieobniżenia podatku należnego w odpowiednich terminach, Spółka może dokonać korekty deklaracji podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.608.2022.2.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA