REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?

Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?
Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, który będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Organ podatkowy wyjaśnia, że spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku, jeśli budynek będzie służył opodatkowanym czynnościom. Posiadanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne, ale spółka musi terminowo obniżyć podatek należny. W przypadku niedotrzymania terminu, można dokonać korekty deklaracji podatkowej.

Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur na budowę budynku w celu opodatkowanej działalności gospodarczej?

Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem VAT, planuje prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. W celu realizacji tego planu, Wnioskodawca zamierza zbudować budynek "biurowo-mieszkalny" na dzierżawionym gruncie. Wnioskodawca dzierżawi grunt od Wspólników, którzy są właścicielami nieruchomości. W okresie trwania umowy dzierżawy, Spółka będzie miała wyłączne prawo do pobierania pożytków z budynku oraz będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie. Wnioskodawca skierował pytanie do organu podatkowego, dotyczące prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, który będzie wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT, jeśli budynek będzie służył opodatkowanym czynnościom

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, organ podatkowy (KIS lub MF) przedstawił swoje stanowisko. Organ podatkowy powołał się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które regulują możliwość odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem organu podatkowego, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, pod warunkiem, że ten budynek będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Organ podatkowy nie związał prawa do odliczenia podatku naliczonego z posiadaniem pozwolenia na budowę.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji organu podatkowego wnioski są następujące:

 • Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, pod warunkiem, że ten budynek będzie wykorzystywany do opodatkowanych czynności gospodarczych.
 • Posiadanie pozwolenia na budowę nie jest warunkiem koniecznym do odliczenia podatku naliczonego.
 • Spółka powinna terminowo obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku.
 • W przypadku nieobniżenia podatku należnego w odpowiednich terminach, Spółka może dokonać korekty deklaracji podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.608.2022.2.DS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA