REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż na rzecz rad rodziców wpływa na limit obrotów dla kas rejestrujących?

nauczyciel lekcja szkoła uczniowie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż dokonana na rzecz rad rodziców przy szkołach nie jest wliczana do limitu obrotów dla celów ewidencji przy użyciu kas rejestrujących.

Sprzedaż na rzecz rad rodziców a limit obrotów dla kas rejestrujących

Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w różnych sektorach – od sprzedaży detalicznej online, przez działalność rozrywkową i rekreacyjną, po pozaszkolne formy edukacji sportowej, jako czynny podatnik VAT, obsługiwał zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, regularnie wystawiając im faktury VAT. Pytanie, z którym zwrócił się do KIS dotyczyło sprzedaży sprzętu sportowego na rzecz rad rodziców działających przy dwóch szkołach, którą dokumentował fakturami bez numeru NIP. Wynikało to z faktu, że rady rodziców, będące wewnętrznymi organami szkolnymi, nie podlegały rejestracji jako odrębne podmioty gospodarcze.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy wspomniana sprzedaż powinna być wliczana do limitu obrotów wynoszącego 20.000 zł, decydującego o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących. Limit ten, określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku, dotyczył sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Wnioskodawca uważał, że sprzedaż na rzecz rad rodziców nie powinna być wliczana do wspomnianego limitu. Jego zdaniem, rady rodziców nie mogą być traktowane ani jako osoby fizyczne, ani jako rolnicy ryczałtowi, w związku z czym sprzedaż na ich rzecz nie podlega obowiązkowi ewidencji przy użyciu kas rejestrujących.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Organ podatkowy, odpowiadając na pytanie wnioskodawcy, podzielił jego zdanie, uznając jego stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy szczegółowo omówił przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wskazał, że obowiązek ten, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy sprzedaży na rzecz określonych grup odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwrócono uwagę na fakt, iż rady rodziców, jako wewnętrzne organy szkolne, nie są traktowane jako osobne podmioty gospodarcze ani jako osoby fizyczne, a tym samym sprzedaż na ich rzecz nie wpływa na wymieniony limit obrotów.

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że zgodnie z systemem podatku VAT w Unii Europejskiej, który podlega harmonizacji, należy przestrzegać zgodności krajowych przepisów podatkowych z regulacjami unijnymi. W tym kontekście, rada rodziców, jako organ wewnętrzny szkoły, nie posiada osobowości prawnej i nie jest odrębną jednostką organizacyjną, co dodatkowo potwierdza stanowisko wnioskodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, interpretacja ta rozwiewa wątpliwości dotyczące sposobu traktowania sprzedaży na rzecz rad rodziców w kontekście obowiązku ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Wskazuje również na konieczność dokładnej analizy statusu prawnego nabywcy towarów i usług w kontekście obowiązujących przepisów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.801.2023.1.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA