Czy sprzedaż na rzecz rad rodziców wpływa na limit obrotów dla kas rejestrujących?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż na rzecz rad rodziców a limit obrotów dla kas rejestrujących
Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w różnych sektorach – od sprzedaży detalicznej online, przez działalność rozrywkową i rekreacyjną, po pozaszkolne formy edukacji sportowej, jako czynny podatnik VAT, obsługiwał zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, regularnie wystawiając im faktury VAT. Pytanie, z którym zwrócił się do KIS dotyczyło sprzedaży sprzętu sportowego na rzecz rad rodziców działających przy dwóch szkołach, którą dokumentował fakturami bez numeru NIP. Wynikało to z faktu, że rady rodziców, będące wewnętrznymi organami szkolnymi, nie podlegały rejestracji jako odrębne podmioty gospodarcze.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy wspomniana sprzedaż powinna być wliczana do limitu obrotów wynoszącego 20.000 zł, decydującego o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących. Limit ten, określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku, dotyczył sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Wnioskodawca uważał, że sprzedaż na rzecz rad rodziców nie powinna być wliczana do wspomnianego limitu. Jego zdaniem, rady rodziców nie mogą być traktowane ani jako osoby fizyczne, ani jako rolnicy ryczałtowi, w związku z czym sprzedaż na ich rzecz nie podlega obowiązkowi ewidencji przy użyciu kas rejestrujących.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Organ podatkowy, odpowiadając na pytanie wnioskodawcy, podzielił jego zdanie, uznając jego stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy szczegółowo omówił przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wskazał, że obowiązek ten, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy sprzedaży na rzecz określonych grup odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwrócono uwagę na fakt, iż rady rodziców, jako wewnętrzne organy szkolne, nie są traktowane jako osobne podmioty gospodarcze ani jako osoby fizyczne, a tym samym sprzedaż na ich rzecz nie wpływa na wymieniony limit obrotów.
Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że zgodnie z systemem podatku VAT w Unii Europejskiej, który podlega harmonizacji, należy przestrzegać zgodności krajowych przepisów podatkowych z regulacjami unijnymi. W tym kontekście, rada rodziców, jako organ wewnętrzny szkoły, nie posiada osobowości prawnej i nie jest odrębną jednostką organizacyjną, co dodatkowo potwierdza stanowisko wnioskodawcy.
Podsumowując, interpretacja ta rozwiewa wątpliwości dotyczące sposobu traktowania sprzedaży na rzecz rad rodziców w kontekście obowiązku ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Wskazuje również na konieczność dokładnej analizy statusu prawnego nabywcy towarów i usług w kontekście obowiązujących przepisów podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.