REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż rękodzieła przez osobę fizyczną jest opodatkowana VAT?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż urządzenia, które jest zaliczane do rękodzieła, które Wnioskodawczyni sama skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama wymyśliła sposób jego działania, możeskorzystać z zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli nie przekracza limitu przychodu.

Urządzenie, które służy do przecinania styropianu

Wnioskodawczyni, będąca pracownikiem etatowym, zamierza sprzedawać internetowo urządzenie, które samodzielnie skonstruowała i wyprodukowała jako rękodzieło. Urządzenie to służy do przecinania styropianu i składa się z prowadnic i używanego zasilacza. 

REKLAMA

Sprzedaż ma odbywać się okazjonalnie, w ramach działalności nierejestrowej, a przychody z niej nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia w żadnym miesiącu. Osoba ta ma zamiar prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. 

Zapytanie brzmiało: Czy taką sprzedaż urządzenia, które sama Pani skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama Pani wymyśliła sposób jego działania, które zaliczane jest do rękodzieła powinna Pani opodatkować podatkiem VAT?

Może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że osoba fizyczna, która prowadzi działalność nierejestrową na niewielką skalę i nie przekroczyła limitu przychodu, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Działalność nierejestrowa nie jest traktowana jako działalność gospodarcza, ani jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Zatem sprzedaż urządzenia, które zostało skonstruowane samodzielnie i jest rękodziełem, nie podlega opodatkowaniu VAT.

"Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro rozpocznie Pani prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży urządzenia, które sama Pani skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama Pani wymyśliła sposób jego działania i nie będzie Pani świadczyła czynności o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a przewidywana wartość sprzedaży w momencie rozpoczęcia działalności w proporcji do okresu prowadzonej działalności nie przekroczy kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy, to ma Pani prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy. W konsekwencji należy stwierdzić, że Pani stanowisko wskazujące na możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego w związku z dokonywaną przez Panią sprzedażą urządzenia jest prawidłowe. Przy czym podstawą do zwolnienia jest art. 113 ust. 9 z tego względu, że dopiero rozpocznie Pani działalność gospodarczą w tym zakresie. Zaznaczyć należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwotę 200 000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Wskazania wymaga również, że w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy, utraci Pani prawo do zwolnienia dla realizowanej sprzedaży." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową na niewielką skalę może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli nie przekroczyła limitu przychodu. Sprzedaż urządzenia, które zostało samodzielnie skonstruowane i jest rękodziełem, nie podlega opodatkowaniu VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.105.2023.2.LK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA