Czy sprzedaż rękodzieła przez osobę fizyczną jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Urządzenie, które służy do przecinania styropianu
- Może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT
- Podsumowanie
Urządzenie, które służy do przecinania styropianu
Wnioskodawczyni, będąca pracownikiem etatowym, zamierza sprzedawać internetowo urządzenie, które samodzielnie skonstruowała i wyprodukowała jako rękodzieło. Urządzenie to służy do przecinania styropianu i składa się z prowadnic i używanego zasilacza.
REKLAMA
Sprzedaż ma odbywać się okazjonalnie, w ramach działalności nierejestrowej, a przychody z niej nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia w żadnym miesiącu. Osoba ta ma zamiar prowadzić prostą ewidencję sprzedaży.
Zapytanie brzmiało: Czy taką sprzedaż urządzenia, które sama Pani skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama Pani wymyśliła sposób jego działania, które zaliczane jest do rękodzieła powinna Pani opodatkować podatkiem VAT?
Może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że osoba fizyczna, która prowadzi działalność nierejestrową na niewielką skalę i nie przekroczyła limitu przychodu, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Działalność nierejestrowa nie jest traktowana jako działalność gospodarcza, ani jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Zatem sprzedaż urządzenia, które zostało skonstruowane samodzielnie i jest rękodziełem, nie podlega opodatkowaniu VAT.
"Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro rozpocznie Pani prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży urządzenia, które sama Pani skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama Pani wymyśliła sposób jego działania i nie będzie Pani świadczyła czynności o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a przewidywana wartość sprzedaży w momencie rozpoczęcia działalności w proporcji do okresu prowadzonej działalności nie przekroczy kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy, to ma Pani prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy. W konsekwencji należy stwierdzić, że Pani stanowisko wskazujące na możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego w związku z dokonywaną przez Panią sprzedażą urządzenia jest prawidłowe. Przy czym podstawą do zwolnienia jest art. 113 ust. 9 z tego względu, że dopiero rozpocznie Pani działalność gospodarczą w tym zakresie. Zaznaczyć należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwotę 200 000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Wskazania wymaga również, że w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy, utraci Pani prawo do zwolnienia dla realizowanej sprzedaży." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrową na niewielką skalę może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli nie przekroczyła limitu przychodu. Sprzedaż urządzenia, które zostało samodzielnie skonstruowane i jest rękodziełem, nie podlega opodatkowaniu VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.