REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi mediacji podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

Usługi mediacji a VAT
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), osoby prowadzące usługi mediacji sądowej i pozasądowej mogą być zwolnione z obowiązku płacenia podatku VAT. KIS argumentuje, że mediacja nie jest usługą doradztwa ani prawniczą, a głównym zadaniem mediatora jest wspieranie stron w osiągnięciu porozumienia. Ta nowa interpretacja ma istotne konsekwencje dla podatników, którzy prowadzą działalność w tej branży, i może wpłynąć na ich konkurencyjność na rynku.

Usługi mediacji a VAT

Podatnik założył jednoosobową działalność gospodarczą w 2022 roku o nazwie ... i prowadzi mediacje sądowe i pozasądowe w sprawach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Jego głównym celem jest bezstronne wspieranie stron sporu w osiągnięciu porozumienia i zawarciu ugody. Podatnik nie udziela porad prawnych ani innych usług doradczych. Do dnia sporządzenia niniejszego wniosku nie osiągnął jeszcze żadnego dochodu z działalności gospodarczej, a przewidywana wartość sprzedaży w bieżącym roku nie przekroczy 200 000 zł.

REKLAMA

Możliwość korzystania ze zwolnienia w związku ze świadczonymi usługami mediacji cywilnych sądowych i pozasądowych

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnik ma prawo do zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług. KIS uzasadnia to tym, że usługi mediacji nie są usługami doradztwa ani prawniczymi. Mediator ma za zadanie jedynie wspierać strony w dojściu do porozumienia, przy czym nie może udzielać porad ani wskazywać konkretnych rozwiązań, aby zachować neutralność i bezstronność. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, mediacja jest pośrednictwem w sporze mającym na celu ułatwienie stronom dojście do porozumienia. Zatem usługi mediacji nie podlegają definicji usług doradztwa ani prawniczych.

Podsumowanie

Na podstawie przedstawionej interpretacji wynika, że podatnikowi przysługuje zwolnienie od podatku VAT w związku z prowadzeniem usług mediacji. Jest to uzasadnione brakiem charakteru doradczego czy prawniczego tych usług oraz zgodnością z zasadami prowadzenia mediacji. Dla podatnika oznacza to, że nie musi naliczać podatku VAT od swoich usług, co może wpływać na konkurencyjność jego oferty. Natomiast dla organów administracji skarbowej ta interpretacja stanowi wytyczne w zakresie zwolnienia podatku VAT dla podobnych podmiotów zajmujących się mediacją.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.894.2022.2.WL

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA