REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychodnia ma prawo do odliczenia VAT od instalacji pompy ciepła?

VAT od instalacji pompy ciepła
VAT od instalacji pompy ciepła
Nateo

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku instalacji pompy ciepła. W artykule omawiamy stanowisko organu administracji skarbowej, który twierdzi, że podmiot prowadzący działalność mieszana nie ma prawa do odliczenia podatku, gdy proporcja czynności opodatkowanych wynosi mniej niż 2%. Przedstawiamy również stan faktyczny oraz konsekwencje tej interpretacji dla spółki prowadzącej przychodnię. Czytelnik dowiaduje się, jakie są warunki odliczenia podatku VAT naliczonego i jakie są implikacje dla przedsiębiorcy działającego w branży medycznej.

VAT od instalacji pompy ciepła

Przychodnia … (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie medycyny, w tym działalność ochrony zdrowia, mając kontrakt z Funduszem Zdrowia. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i prowadzi zarówno działalność zwolnioną z VAT, jak i opodatkowaną VAT. W 2023 roku zainstalowała pompę ciepła w budynku, który jest wykorzystywany zarówno do sprzedaży opodatkowanej, jak i do działalności zwolnionej z VAT. Spółka skonsultowała się z organem administracji skarbowej w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanej z tym zadaniem.

REKLAMA

Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją zadania, czyli instalacją pompy ciepła

Według organu administracji skarbowej, Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania, czyli instalacją pompy ciepła. Organ powołał się na przepisy ustawy o VAT, które określają warunki odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z tymi przepisami, odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko dla podmiotów, które wykonują czynności opodatkowane VAT. Ponadto, odliczenie podatku naliczonego jest niedopuszczalne w przypadku czynności zwolnionych z VAT. Zadanie realizowane przez Spółkę dotyczy działalności mieszanej, więc konieczne jest wyliczenie wartości proporcji, która w przypadku Spółki wynosi mniej niż 2%. Zgodnie z przepisami, Spółka nie korzysta z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Podsumowanie

Interpretacja organu administracji skarbowej wskazuje, że Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z instalacją pompy ciepła. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko dla podmiotów wykonujących czynności opodatkowane VAT, które nie korzystają ze zwolnienia z VAT. W przypadku Spółki, która prowadzi działalność mieszana, proporcja czynności opodatkowanych VAT wynosi mniej niż 2%, co wyklucza prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Interpretacja ta ma zastosowanie dla Spółki, która skonsultowała się z organem administracji skarbowej w tej sprawie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.315.2023.1.OS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA