REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychodnia ma prawo do odliczenia VAT od instalacji pompy ciepła?

VAT od instalacji pompy ciepła
Nateo

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku instalacji pompy ciepła. W artykule omawiamy stanowisko organu administracji skarbowej, który twierdzi, że podmiot prowadzący działalność mieszana nie ma prawa do odliczenia podatku, gdy proporcja czynności opodatkowanych wynosi mniej niż 2%. Przedstawiamy również stan faktyczny oraz konsekwencje tej interpretacji dla spółki prowadzącej przychodnię. Czytelnik dowiaduje się, jakie są warunki odliczenia podatku VAT naliczonego i jakie są implikacje dla przedsiębiorcy działającego w branży medycznej.

VAT od instalacji pompy ciepła

Przychodnia … (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie medycyny, w tym działalność ochrony zdrowia, mając kontrakt z Funduszem Zdrowia. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i prowadzi zarówno działalność zwolnioną z VAT, jak i opodatkowaną VAT. W 2023 roku zainstalowała pompę ciepła w budynku, który jest wykorzystywany zarówno do sprzedaży opodatkowanej, jak i do działalności zwolnionej z VAT. Spółka skonsultowała się z organem administracji skarbowej w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanej z tym zadaniem.

REKLAMA

Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją zadania, czyli instalacją pompy ciepła

Według organu administracji skarbowej, Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania, czyli instalacją pompy ciepła. Organ powołał się na przepisy ustawy o VAT, które określają warunki odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z tymi przepisami, odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko dla podmiotów, które wykonują czynności opodatkowane VAT. Ponadto, odliczenie podatku naliczonego jest niedopuszczalne w przypadku czynności zwolnionych z VAT. Zadanie realizowane przez Spółkę dotyczy działalności mieszanej, więc konieczne jest wyliczenie wartości proporcji, która w przypadku Spółki wynosi mniej niż 2%. Zgodnie z przepisami, Spółka nie korzysta z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Podsumowanie

Interpretacja organu administracji skarbowej wskazuje, że Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z instalacją pompy ciepła. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego jest możliwe tylko dla podmiotów wykonujących czynności opodatkowane VAT, które nie korzystają ze zwolnienia z VAT. W przypadku Spółki, która prowadzi działalność mieszana, proporcja czynności opodatkowanych VAT wynosi mniej niż 2%, co wyklucza prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Interpretacja ta ma zastosowanie dla Spółki, która skonsultowała się z organem administracji skarbowej w tej sprawie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.315.2023.1.OS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA