REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność informacyjna dotycząca legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowców jest zwolniona z VAT?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że gdy wartość sprzedaży usług świadczonych przez wnioskodawcę nie przekroczy w trakcie roku podatkowego wskazaną w art. 113 ust. 1 ustawy kwotę 200.000 zł, to zwolnienie z VAT będzie przysługiwać. 

Wsparcie zainteresowanych podmiotów w legalizacji pobytu i uzyskaniu prawa pracy w Polsce

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą 2 stycznia 2021 r. w zakresie wsparcia zainteresowanych podmiotów w legalizacji pobytu i uzyskaniu prawa pracy w Polsce. Jego działalność obejmuje informowanie obcokrajowców i potencjalnych pracodawców na temat procedur i dokumentów związanych z legalizacją pobytu i zatrudnieniem obcokrajowców, pomoc w wypełnianiu dokumentów, reprezentowanie klientów w urzędach oraz uzyskiwanie dokumentów związanych z życiem codziennym w Polsce. 

REKLAMA

Podatnik dobrowolnie zarejestrował się jako podatnik VAT od 3 stycznia 2021 r. Wartość jego sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł.

W związku z tym zadano pytanie: Czy wobec zaistniałego stanu faktycznego przysługuje Pani zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zwolnienie przysługuje do pewnej kwoty

REKLAMA

Według interpretacji organu, podatnik nie wykonuje usług doradczych, a jedynie informuje klientów o procedurach i dokumentach związanych z legalizacją pobytu i zatrudnieniem obcokrajowców. Usługi te pozwalają cudzoziemcom na legalizację pobytu w Polsce, a działalność sprowadza się do załatwienia wszelkich spraw z tym związanych. Dodatkowo, łączna wartość sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym wnioskodawca zamierza skorzystać ze zwolnienia, nie przekroczy kwoty 200.000 zł

"Zaznaczyć jednak należy, że w sytuacji, gdy wartość sprzedaży usług świadczonych przez Panią przekroczy w trakcie roku podatkowego wskazaną w art. 113 ust. 1 ustawy kwotę 200.000 zł, bądź też w ramach działalności będzie Pani wykonywała którąkolwiek z czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy, to utraci Pani prawo do zwolnienia podmiotowego." - zaznaczył organ. 

Podsumowanie

Podatnik otrzymał interpretację organów, z której wynika, że może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Oznacza to, że nie będzie musiał naliczać i odprowadzać VAT od swoich usług. Interpretacja ta dotyczy tylko podatnika, który wykazuje określone cechy i prowadzi działalność zgodnie z opisem stanu faktycznego oraz nie przekroczył kwoty 200.000 zł, będącej wartością sprzedaży usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.621.2022.2.PRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA