REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż używanych gier wideo na optycznych nośnikach podlega podatkowi VAT?

podatek, podatki, komputer, biznes
podatek, podatki, komputer, biznes
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.

Sprzedaż używanych gier wideo oraz komputerowych

Osoba fizyczna planuje rozpocząć prowadzenie działalności nierejestrowanej, polegającej na sprzedaży używanych gier wideo i komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY na popularnych portalach sprzedażowych dostępnych w Internecie. Przewidywana wartość sprzedaży z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, w którym Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej nie przekroczy kwoty 200.000 zł.

REKLAMA

W związku z tym, pytający chciał dowiedzieć się, czy w tym przypadku sprzedaż gier jest zwolniona z podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie. 

Podatnik jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 000 złotych rocznie

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie odwołał się do art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwolnienia z podatku VAT nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Jednakże, przedmiotem sprzedaży pytającego są używane gry wideo i komputerowe na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY, a nie elektronika typu konsole do gier czy komputery. Zgodnie z klasyfikacją PKWiU, sprzedawane przez pytającego produkty nie są objęte grupowaniem, która dotyczy optycznych niezapisanych nośników informacji. 

Na podstawie powyższych argumentów organ  uznał, że w przypadku podatnika, który prowadzi działalność nierejestrowaną, polegającą na sprzedaży używanych gier wideo i komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY,  jest on zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie.

"Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa wskazuję, że  sprzedaż w ramach planowanej przez Pana działalności gospodarczej towarów sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.21.0, nie została wyłączona ze zwolnienia z podatku VAT w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zatem, aby mógł Pan korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 ustawy, powinien Pan spełniać warunek, którym jest wartość przewidywanej przez Pana sprzedaży, nieprzekraczająca w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w roku podatkowym 2024 (w którym planuje Pan rozpoczęcie opisanej działalności), kwoty 200.000 zł (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku).

Tym samym, jeżeli w związku z rozpoczęciem przez Pana działalności gospodarczej przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy - w proporcji do okresu sprzedaży - wartości 200 000 zł, to będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 w związku z art. 113 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oznacza dla pytającego, że może rozpocząć sprzedaż zgodnie z planami, będąc zwolnionym z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.470.2023.2.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA