REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż używanych gier wideo na optycznych nośnikach podlega podatkowi VAT?

podatek, podatki, komputer, biznes
podatek, podatki, komputer, biznes
podatek, podatki, komputer, biznes
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.

Sprzedaż używanych gier wideo oraz komputerowych

Osoba fizyczna planuje rozpocząć prowadzenie działalności nierejestrowanej, polegającej na sprzedaży używanych gier wideo i komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY na popularnych portalach sprzedażowych dostępnych w Internecie. Przewidywana wartość sprzedaży z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, w którym Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej nie przekroczy kwoty 200.000 zł.

REKLAMA

W związku z tym, pytający chciał dowiedzieć się, czy w tym przypadku sprzedaż gier jest zwolniona z podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie. 

Podatnik jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 000 złotych rocznie

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie odwołał się do art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwolnienia z podatku VAT nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Jednakże, przedmiotem sprzedaży pytającego są używane gry wideo i komputerowe na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY, a nie elektronika typu konsole do gier czy komputery. Zgodnie z klasyfikacją PKWiU, sprzedawane przez pytającego produkty nie są objęte grupowaniem, która dotyczy optycznych niezapisanych nośników informacji. 

Na podstawie powyższych argumentów organ  uznał, że w przypadku podatnika, który prowadzi działalność nierejestrowaną, polegającą na sprzedaży używanych gier wideo i komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY,  jest on zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie.

"Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa wskazuję, że  sprzedaż w ramach planowanej przez Pana działalności gospodarczej towarów sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.21.0, nie została wyłączona ze zwolnienia z podatku VAT w oparciu o art. 113 ust. 13 ustawy.

REKLAMA

Zatem, aby mógł Pan korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 ustawy, powinien Pan spełniać warunek, którym jest wartość przewidywanej przez Pana sprzedaży, nieprzekraczająca w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w roku podatkowym 2024 (w którym planuje Pan rozpoczęcie opisanej działalności), kwoty 200.000 zł (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku).

Tym samym, jeżeli w związku z rozpoczęciem przez Pana działalności gospodarczej przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy - w proporcji do okresu sprzedaży - wartości 200 000 zł, to będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 w związku z art. 113 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oznacza dla pytającego, że może rozpocząć sprzedaż zgodnie z planami, będąc zwolnionym z obowiązku płacenia podatku VAT do limitu 200 tysięcy złotych rocznie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.470.2023.2.KS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA