REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych to przychód z działalności gospodarczej czy z odpłatnego zbycia nieruchomości?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Klasyfikacja przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych

Wnioskodawca - osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, związaną głównie ze sprzedażą oświetlenia samochodowego, ale także posiadająca kody PKD związane z budownictwem, nabyła działkę budowlaną, na której postawił budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami usługowymi. Po zakończeniu budowy, sprzedał kilka lokali mieszkalnych w tym budynku.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło klasyfikacji przychodu ze sprzedaży tych lokali mieszkalnych: czy jest to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, a także czy możliwe jest wyłączenie tego przychodu z opodatkowania ze względu na upływ 5-letniego okresu posiadania działki.

Podatnik był przekonany, że sprzedaż lokali mieszkalnych stanowi przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i korzysta z wyłączenia z opodatkowania z uwagi na 5-letni okres posiadania działki.

Sprzedaż lokali mieszkalnych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej

REKLAMA

Organ podatkowy zakwestionował to stanowisko, argumentując, że sprzedaż lokali mieszkalnych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Organ oparł swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazując, że lokali mieszkalnych nie można traktować jako składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, gdyż nie były one wykorzystywane przez wnioskodawcę w prowadzonej działalności, a jedynie były wystawione na sprzedaż.

Dlatego, według interpretacji organu, przychody ze sprzedaży tych lokali mieszkalnych powinny być klasyfikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegać opodatkowaniu zgodnie z przepisami dotyczącymi tego źródła przychodów. Interpretacja ta jest oparta na szczegółowej analizie przepisów prawa podatkowego i została szczegółowo uzasadniona przez organ podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS wypowiedział się

REKLAMA

"Wskazane przez Pana elementy opisu sprawy świadczą bowiem, że wyodrębnionych lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej nie można uznać za składniki majątku wykorzystywane przez Pana na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, bowiem przedmiotowe lokale pozostawały tylko w ofercie sprzedaży i udostępniane były/są do obejrzenia osobom zainteresowanym ich kupnem. Z okoliczności sprawy nie wynika również żeby były wykorzystywane w inny sposób związany z działalnością gospodarczą.

Skoro zatem, lokale mieszkalne pozostawały tylko w ofercie sprzedaży, to przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz uzyskany w przyszłości przychód ze sprzedaży pozostałych lokali mieszkalnych należy zaliczyć do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować w sposób przewidziany dla tego źródła przychodów." - wskazał organ.

Źródło: Nieuznanie lokali mieszkalnych za składniki majątku wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.571.2023.1.DJD 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA