REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy remont lokalu wpływa na podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie tej nieruchomości?

mieszkania rynek mieszkaniowy ceny mieszkań kredyty mieszkaniowe kupno wynajem najem sprzedaż nieruchomości
mieszkania rynek mieszkaniowy ceny mieszkań kredyty mieszkaniowe kupno wynajem najem sprzedaż nieruchomości
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.

Stan faktyczny 

Wnioskodawcą w sprawie jest osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą i będąca najemcą samodzielnego lokalu mieszkalnego. Najemca dokonał gruntownego remontu tego lokalu. Remont objął wymianę instalacji, renowacje, zakup mebli oraz sprzętu AGD, co znacznie podniosło wartość lokalu. Podatnik, rozważając odkupienie lokalu, stanął przed dylematem, od jakiej wartości powinien być naliczony podatek od czynności cywilnoprawnych: czy od wartości przed dokonaniem ulepszeń, czy też od aktualnej wartości rynkowej.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy w związku z ponownym wydatkowaniem znacznych środków na ulepszenie lokalu, powinien uiścić podatek od wartości lokalu wynikającej z dokonanych przez niego ulepszeń, czy od wartości według stanu sprzed ich dokonania. Jego stanowisko opiera się na przekonaniu, że podatek powinien być naliczany od wartości sprzed ulepszeń, ponieważ koszty te zostały już poniesione i uwzględnione w rozliczeniach podatkowych.

PCC należy naliczyć od wartości rynkowej lokalu

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa nieruchomości na dzień dokonania transakcji. Oznacza to, że podatek od czynności cywilnoprawnych należy naliczyć od wartości rynkowej lokalu w chwili jego odkupu, niezależnie od wcześniej dokonanych przez najemcę ulepszeń. Organ podatkowy podkreślił, że brak jest podstaw do odliczenia poniesionych nakładów na remont od wartości rynkowej lokalu.

"Podsumowując, przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych precyzyjnie wskazują co stanowi podstawę opodatkowania przy sprzedaży lokalu mieszkalnego i według jakich zasad tę podstawę się ustala. Umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak wynika z treści art. 6 ust. 2 powyższej ustawy brak jest podstaw do odliczania od wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnych długów i ciężarów. A zatem, w sytuacji przedstawionej przez Panią podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży stanowić powinna wartość rynkowa lokalu określona na dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli dokonania czynności cywilnoprawnej), bez odliczenia poniesionych przez Panią nakładów na gruntowny remont.

Końcowo Organ wyjaśnia, iż fakt rozliczenia poczynionych nakładów w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej oraz zwiększenia wartości lokalu wyłącznie w wyniku Pani działań nie ma wpływu na sposób określenia wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnej." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy wskazał, że wartość opodatkowania musi odpowiadać aktualnej wartości rynkowej nieruchomości, co ma na celu odzwierciedlenie rzeczywistej wartości transakcji. Ponadto, organ zauważył, że rozliczenie wcześniejszych nakładów w ramach działalności gospodarczej nie ma wpływu na określenie wartości rynkowej nieruchomości w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA