Czy spółka musi pobierać zaliczki na PIT od zleceniobiorców za nieodpłatne udostępnienie mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Nieodpłatne udostępnianie mieszkania zleceniobiorcom a PIT
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wyszukiwaniu dostępnych na rynku produktów lub technologii. Działalność ta wymaga wysokospecjalistycznej wiedzy i wiąże się z koniecznością regularnego odbywania osobistych spotkań z klientami (producentami i nabywcami). Firma zatrudnia dwie osoby fizyczne na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorcy, działając na zlecenie wnioskodawcy, często zmuszeni są odbyć podróż do miejsca spotkania z klientami. Takie wyjazdy trwają zwykle 2-3 dni robocze. W celu zapewnienia zleceniobiorcom noclegu w czasie tych podróży spółka dotychczas opłacała im pobyt w hotelach. Po dokonaniu analizy kosztowej doszła do wniosku, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie lokalu mieszkalnego i nieodpłatne udostępnianie go zleceniobiorcom w czasie ww. podróży, dzięki czemu nie będzie musiała ponosić kosztów usług hotelowych.
REKLAMA
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania mieszkania. Firma argumentowała, że nie powinna ponosić takiego obowiązku, powołując się na przepisy regulujące zwolnienie od podatku zwrotu kosztów noclegów oraz udostępnienia noclegu przez pracodawcę.
Spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT od zleceniobiorców
REKLAMA
Dyrektor KIS podkreślił, że planowane udostępnianie przez spółkę lokalu mieszkalnego dla zleceniobiorców w kontekście ich obowiązków wynikających z umów zlecenia nie generuje dla nich przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy odwołał się do przepisów prawa i orzecznictwa, argumentując, że wydatki na noclegi zleceniobiorców są ponoszone wyłącznie w interesie spółki. KIS uznała, że skoro zleceniobiorcy nie uzyskują korzyści majątkowej, wydatki te nie stanowią dla nich przychodu i nie są objęte opodatkowaniem. W rezultacie spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT od zleceniobiorców.
Co więcej, organ podatkowy wskazał, że z uwagi na brak generowania przychodu dla zleceniobiorców, nie znajduje zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.