REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych po remoncie korzysta ze zwolnienia z VAT?

klucz, lokal, drzwi
klucz, lokal, drzwi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych nabytych z rynku wtórnego, które są starsze niż 2 lata i wykorzystane do celów odsprzedaży jako towary handlowe, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, nawet jeśli wydatki remontowe przekroczą 30% wartości początkowej danego lokalu. Jednak nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących koszty remontu.

Sprzedaż lokali po remoncie a VAT

Wnioskodawcy, planujący zakup lokali mieszkalnych z rynku wtórnego i przeprowadzanie w nich remontów, zwrócili się z pytaniem dotyczącym możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Kwestia ta wynika z niejasności związanych z tym, czy przekroczenie wartości wydatków remontowych ponad 30% wartości początkowej danego lokalu wpływa na możliwość korzystania ze zwolnienia. Dodatkowo wnioskodawcy pytali o możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących remonty.

KIS zgodziła się z wnioskodawcami

Przy ocenie przedstawionego wniosku, Krajowa Informacja Skarbowa odniosła się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazano, że dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu, jednakże dostawa nieruchomości może być zwolniona od podatku, jeśli spełnia określone warunki. W przypadku opisanego wniosku, zakup lokali mieszkalnych z rynku wtórnego z przeznaczeniem na odsprzedaż, pomimo przekroczenia progu 30% wartości remontowej, kwalifikuje się do zwolnienia z podatku VAT.

Co do kwestii odliczenia VAT naliczonego z faktur remontowych, organ podatkowy przytoczył przepisy art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, które jednoznacznie wskazują, że odliczenie jest możliwe jedynie, gdy towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Skoro w omawianym przypadku sprzedaż lokali jest zwolniona z VAT, wnioskodawcy nie będą mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z remontem.

Podsumowując, Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawców w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT, ale jednocześnie wykluczyła możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur remontowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.369.2023.2.SR

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA