REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna mieszkania od rodziny zastępczej jest objęta ulgami podatkowymi?

pies las rodzina
pies las rodzina
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.

Darowizna mieszkania w rodzinie zastępczej 

Wnioskodawczyni od 2007 r. przebywała w rodzinie zastępczej, na podstawie postanowienia sądowego. Wychowywała ją jej formalna opiekunka i późniejszy mąż opiekunki. W 2010 r. wszyscy przeprowadzili się do wspólnie wybudowanego domu, a w 2017 r. opiekunowie zawarli związek małżeński. Wnioskodawczyni dowiedziała się, że opiekunowie planują przekazać jej w darowiźnie mieszkanie. Uważa, że wychowanie było wspólnym działaniem obu opiekunów.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, jakie skutki podatkowe powstaną dla niej na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn określonych w art. 14 ust. 4a w przypadku darowizny mieszkania małżeństwa na jej rzecz. 

Pytająca twierdzi, że w przypadku tej transakcji, powinna być traktowana jako zstępna małżeństwa, co ma wpływ na skutki podatkowe wynikające z ustawy o podatku od spadków i darowizn, ze względu na ich wspólną historię jako rodziny zastępczej.

Liczy się formalne uregulowanie relacji

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe, wskazując, że tylko kobieta, która była formalnie uznana za rodzinę zastępczą wnioskodawczyni, może być uznana za jej wstępną.

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że na mocy ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowanie darowizny zależy od grupy podatkowej nabywcy, która jest określona na podstawie relacji między nabywcą a darczyńcą. Zgodnie z art. 14 ust. 4a tej ustawy, osoby przebywające w rodzinie zastępczej są uważane za zstępnych darczyńcy, podczas gdy osoby tworzące rodzinę zastępczą są uważane za wstępnych. Organ podatkowy stwierdził, że tylko kobieta, która formalnie była rodziną zastępczą wnioskodawczyni, może być uznana za jej wstępną. Jej mąż, mimo faktycznego współwychowywania wnioskodawczyni, nie był formalnie rodziną zastępczą i nie może być uznany za wstępnego na gruncie podatku od spadków i darowizn.

"Skoro, jak wynika z przedstawionego przez Panią opisu zdarzenia, zgodnie z postanowieniem sądu, formalnie rodzinę zastępczą utworzyła dla Pani jedynie Pani M.J. to tylko ona – zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – może zostać uznana za Pani wstępną (a Pani za jej zstępną). Zatem ww. przepis nie może mieć zastosowania do Pana S.N., ponieważ formalnie nie tworzył on dla Pani rodziny zastępczej.

Tym samym nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, że w przypadku darowizny mieszkania od małżeństwa M.J i S.N. na Pani rzecz – zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn powinna Pani być traktowana jako zstępna dla  ww. małżeństwa, a małżeństwo M.J i S.N jako wstępni. Jak już wspomniano wyżej, w opisanej sytuacji, tylko Pani M.J., jako tworząca dla Pani oficjalnie rodzinę zastępcza, może być uznana za Pani wstępną." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatniczka powinna być traktowana jako zstępna jedynie wobec kobiety, która formalnie ją przysposobiła. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.113.2022.3.JKU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

    Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

    Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

    Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

    Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

    REKLAMA