REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna mieszkania od rodziny zastępczej jest objęta ulgami podatkowymi?

pies las rodzina
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.

Darowizna mieszkania w rodzinie zastępczej 

Wnioskodawczyni od 2007 r. przebywała w rodzinie zastępczej, na podstawie postanowienia sądowego. Wychowywała ją jej formalna opiekunka i późniejszy mąż opiekunki. W 2010 r. wszyscy przeprowadzili się do wspólnie wybudowanego domu, a w 2017 r. opiekunowie zawarli związek małżeński. Wnioskodawczyni dowiedziała się, że opiekunowie planują przekazać jej w darowiźnie mieszkanie. Uważa, że wychowanie było wspólnym działaniem obu opiekunów.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, jakie skutki podatkowe powstaną dla niej na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn określonych w art. 14 ust. 4a w przypadku darowizny mieszkania małżeństwa na jej rzecz. 

Pytająca twierdzi, że w przypadku tej transakcji, powinna być traktowana jako zstępna małżeństwa, co ma wpływ na skutki podatkowe wynikające z ustawy o podatku od spadków i darowizn, ze względu na ich wspólną historię jako rodziny zastępczej.

Liczy się formalne uregulowanie relacji

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe, wskazując, że tylko kobieta, która była formalnie uznana za rodzinę zastępczą wnioskodawczyni, może być uznana za jej wstępną.

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że na mocy ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowanie darowizny zależy od grupy podatkowej nabywcy, która jest określona na podstawie relacji między nabywcą a darczyńcą. Zgodnie z art. 14 ust. 4a tej ustawy, osoby przebywające w rodzinie zastępczej są uważane za zstępnych darczyńcy, podczas gdy osoby tworzące rodzinę zastępczą są uważane za wstępnych. Organ podatkowy stwierdził, że tylko kobieta, która formalnie była rodziną zastępczą wnioskodawczyni, może być uznana za jej wstępną. Jej mąż, mimo faktycznego współwychowywania wnioskodawczyni, nie był formalnie rodziną zastępczą i nie może być uznany za wstępnego na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Skoro, jak wynika z przedstawionego przez Panią opisu zdarzenia, zgodnie z postanowieniem sądu, formalnie rodzinę zastępczą utworzyła dla Pani jedynie Pani M.J. to tylko ona – zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – może zostać uznana za Pani wstępną (a Pani za jej zstępną). Zatem ww. przepis nie może mieć zastosowania do Pana S.N., ponieważ formalnie nie tworzył on dla Pani rodziny zastępczej.

Tym samym nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, że w przypadku darowizny mieszkania od małżeństwa M.J i S.N. na Pani rzecz – zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn powinna Pani być traktowana jako zstępna dla  ww. małżeństwa, a małżeństwo M.J i S.N jako wstępni. Jak już wspomniano wyżej, w opisanej sytuacji, tylko Pani M.J., jako tworząca dla Pani oficjalnie rodzinę zastępcza, może być uznana za Pani wstępną." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatniczka powinna być traktowana jako zstępna jedynie wobec kobiety, która formalnie ją przysposobiła. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.113.2022.3.JKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA