Czy można rozliczyć wynajem krótkoterminowy jako najem prywatny?
REKLAMA
Dodatkowe źródło dochodów
Wniosek o interpretację indywidualną złożyła właścicielka mieszkania, która planuje wynajmować je na krótki okres. Przewidywany średni czas wynajmu to 3 dni dla każdego najemcy. Liczba wynajmujących nie przekroczy 40 osób. Wnioskodawczyni pracuje na etacie na umowę o pracę na czas nieokreślony od ponad 6 lat i nie prowadzi działalności gospodarczej. Dochód z wynajmu nie będzie jej głównym źródłem dochodów. Jest to jedyne mieszkanie jakie będzie wynajmować, zostało zakupione częściowo ze środków własnych pochodzących z tytułu umowy o pracę oraz częściowo z kredytu hipotecznego.
REKLAMA
Właściwa forma opodatkowania
Zdaniem wnioskodawczyni dochód z wynajmu krótkoterminowego powinien być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor KIS zgodził się z jej stanowiskiem.
Organ wskazał, że jeśli umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej, to najem będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z wynajmu lokalu mieszkalnego na zasadach najmu prywatnego, należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100.000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu, od nadwyżki ponad tę kwotę, odprowadzony zostanie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.
REKLAMA
REKLAMA