REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż zagranicznej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce?

umowa pismo praca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.

Sprzedaż mieszkania na Białorusi a opodatkowanie w Polsce

Sprzedający, będący obecnie mieszkańcem Polski, zbył swoje mieszkanie na Białorusi w czerwcu 2022 r. Wszystkie zobowiązania podatkowe w kraju pochodzenia zostały już uregulowane. Mieszkanie zostało zakupione przez sprzedającego w styczniu 2016 r. Od października 2020 r. sprzedający rezyduje w Polsce, gdzie uzyskał ochronę międzynarodową. Wnioskodawca uważa, że nie powinien ponosić obowiązku podatkowego w Polsce, gdyż był właścicielem mieszkania przez ponad pięć lat.

REKLAMA

Zainteresowany w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy musi zapłacić podatek w Polsce od sprzedaży nieruchomości na Białorusi.

KIS: wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce

REKLAMA

Dyrektor KIS, na podstawie analizy przepisów umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdził, że zyski uzyskane z przeniesienia własności majątku nieruchomego położonego na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz wyłącznie na Białorusi.

W świetle powyższego wnioskodawca, który sprzedał nieruchomość na Białorusi i został opodatkowany w tym państwie z tytułu tej transakcji, nie jest zobowiązany do ponownego opodatkowania tego zysku w Polsce. Organ podatkowy podkreślił znaczenie umów międzynarodowych w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, które mają na celu zapewnienie opodatkowania dochodu tylko w jednym z umawiających się państw.

W konsekwencji, zyski uzyskane ze sprzedaży mieszkania położonego na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, zgodnie z interpretacją organu podatkowego, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.551.2022.1.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA