REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy interaktywne przedstawienia teatralne są zwolnione z VAT?

musical, teatr, kostiumy
musical, teatr, kostiumy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi wykonywania interaktywnych przedstawień teatralnych oraz usługi konferansjerskie, świadczone przez indywidualnych twórców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Interaktywne przedstawienia teatralne a zwolnienie z VAT

Podatniczka, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, specjalizowała się w organizowaniu interaktywnych przedstawień teatralnych i świadczeniu usług konferansjerskich. W ramach swojej działalności współpracowała z artystami na podstawie umów o dzieło, przenosząc prawa autorskie i wypłacając wynagrodzenia. Często pełniła rolę artysty wykonawcy w swoich spektaklach, choć organizowała również przedstawienia bez swojego udziału. Głównymi odbiorcami jej usług były żłobki, przedszkola, centra kultury, firmy i urzędy.

REKLAMA

Kobieta zwróciła się do KIS z pytaniem, czy usługi związane z wykonywaniem interaktywnych przedstawień teatralnych, zarówno z jej udziałem, jak i bez, oraz usługi konferansjerskie, są zwolnione z podatku VAT. Podatniczka argumentowała, że jej usługi mają charakter kulturalny i twórczy, a ona sama działa jako indywidualny twórca i artysta wykonawca. Podkreślała, że w wyniku jej działalności powstaje utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Na tej podstawie uważała, że jej usługi powinny być zwolnione z VAT, opierając się na art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie dla usług kulturalnych świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa, w odpowiedzi na pytanie, potwierdziła, że usługi świadczone przez kobietę kwalifikują się jako usługi kulturalne zwolnione z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT. Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował charakter działalności podatniczki, wskazując, że spełnia ona kryteria indywidualnego twórcy, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ponadto, organ zwrócił uwagę na fakt, że usługi te nie podlegają wykluczeniom zawartym w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT, które ograniczają zastosowanie zwolnienia do określonych rodzajów usług kulturalnych. W konkluzji, Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatniczki za prawidłowe, potwierdzając jej prawo do zwolnienia z VAT na podstawie wskazanych przepisów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.592.2023.2.HW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA