Czy interaktywne przedstawienia teatralne są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Interaktywne przedstawienia teatralne a zwolnienie z VAT
Podatniczka, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, specjalizowała się w organizowaniu interaktywnych przedstawień teatralnych i świadczeniu usług konferansjerskich. W ramach swojej działalności współpracowała z artystami na podstawie umów o dzieło, przenosząc prawa autorskie i wypłacając wynagrodzenia. Często pełniła rolę artysty wykonawcy w swoich spektaklach, choć organizowała również przedstawienia bez swojego udziału. Głównymi odbiorcami jej usług były żłobki, przedszkola, centra kultury, firmy i urzędy.
REKLAMA
Kobieta zwróciła się do KIS z pytaniem, czy usługi związane z wykonywaniem interaktywnych przedstawień teatralnych, zarówno z jej udziałem, jak i bez, oraz usługi konferansjerskie, są zwolnione z podatku VAT. Podatniczka argumentowała, że jej usługi mają charakter kulturalny i twórczy, a ona sama działa jako indywidualny twórca i artysta wykonawca. Podkreślała, że w wyniku jej działalności powstaje utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Na tej podstawie uważała, że jej usługi powinny być zwolnione z VAT, opierając się na art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie dla usług kulturalnych świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa, w odpowiedzi na pytanie, potwierdziła, że usługi świadczone przez kobietę kwalifikują się jako usługi kulturalne zwolnione z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT. Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował charakter działalności podatniczki, wskazując, że spełnia ona kryteria indywidualnego twórcy, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ponadto, organ zwrócił uwagę na fakt, że usługi te nie podlegają wykluczeniom zawartym w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT, które ograniczają zastosowanie zwolnienia do określonych rodzajów usług kulturalnych. W konkluzji, Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatniczki za prawidłowe, potwierdzając jej prawo do zwolnienia z VAT na podstawie wskazanych przepisów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.