REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy interaktywne przedstawienia teatralne są zwolnione z VAT?

musical, teatr, kostiumy
musical, teatr, kostiumy
musical, teatr, kostiumy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi wykonywania interaktywnych przedstawień teatralnych oraz usługi konferansjerskie, świadczone przez indywidualnych twórców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Interaktywne przedstawienia teatralne a zwolnienie z VAT

Podatniczka, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, specjalizowała się w organizowaniu interaktywnych przedstawień teatralnych i świadczeniu usług konferansjerskich. W ramach swojej działalności współpracowała z artystami na podstawie umów o dzieło, przenosząc prawa autorskie i wypłacając wynagrodzenia. Często pełniła rolę artysty wykonawcy w swoich spektaklach, choć organizowała również przedstawienia bez swojego udziału. Głównymi odbiorcami jej usług były żłobki, przedszkola, centra kultury, firmy i urzędy.

REKLAMA

Kobieta zwróciła się do KIS z pytaniem, czy usługi związane z wykonywaniem interaktywnych przedstawień teatralnych, zarówno z jej udziałem, jak i bez, oraz usługi konferansjerskie, są zwolnione z podatku VAT. Podatniczka argumentowała, że jej usługi mają charakter kulturalny i twórczy, a ona sama działa jako indywidualny twórca i artysta wykonawca. Podkreślała, że w wyniku jej działalności powstaje utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Na tej podstawie uważała, że jej usługi powinny być zwolnione z VAT, opierając się na art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie dla usług kulturalnych świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa, w odpowiedzi na pytanie, potwierdziła, że usługi świadczone przez kobietę kwalifikują się jako usługi kulturalne zwolnione z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT. Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował charakter działalności podatniczki, wskazując, że spełnia ona kryteria indywidualnego twórcy, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ponadto, organ zwrócił uwagę na fakt, że usługi te nie podlegają wykluczeniom zawartym w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT, które ograniczają zastosowanie zwolnienia do określonych rodzajów usług kulturalnych. W konkluzji, Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatniczki za prawidłowe, potwierdzając jej prawo do zwolnienia z VAT na podstawie wskazanych przepisów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.592.2023.2.HW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA