Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi trychologiczne a VAT
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi trychologiczne. Wszystkie konsultacje i zabiegi wykonuje osobiście. Kobieta świadczy zawód trychologa w ramach wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Podatniczka wskazała, że świadczone przez nią usługi trychologiczne są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zawróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczone przez nią usługi trychologiczne mogą być zwolnione od podatku VAT nawet po przekroczeniu limitu zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT.
Podatniczka była zdania, że świadczone przez nią usługi trychologiczne, polegające na profilaktyce, ochronie oraz poprawie zdrowia dzięki diagnozie, ustaleniu odpowiedniej diety, udzielaniu zaleceń, suplementacji, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT, nawet po przekroczeniu limitu obrotów określonego w art. 113 tej ustawy.
Możliwość zwolnienia od podatku VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i wyjaśnił, że usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jeśli spełniają określone warunki, w tym warunek dotyczący charakteru świadczonych usług oraz wykonywania zawodu medycznego przez osobę świadczącą te usługi.
Organ podatkowy analizując przedmiotową sprawę, odwołał się do przepisów ustawy o VAT, a także do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. W swojej interpretacji wyjaśnił, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki, tj. służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Zwolnienie ww. ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. KIS podkreśliła, że dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.
W związku z powyższym w przypadku usług trychologicznych świadczonych przez podatniczkę organ stwierdził, że jeśli usługi te spełniają warunki świadczenia opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz są wykonywane w ramach zawodu medycznego, to mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
"Tym samym, przenosząc powołane przepisy prawa, jak również wnioski płynące z ww. orzeczeń TSUE na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli świadczone przez Panią usługi trychologiczne będą usługami w zakresie opieki medycznej i będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz będą wykonywane przez Panią w ramach zawodu medycznego, to będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit c" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.